Trump'tan Barış Pınarı Harekatı açıklaması

AA |  09 Ekim 2019 Çarşamba - 20:16 | Son Güncelleme : 09 10 2019 - 20:46

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı desteklemediğini ve operasyon bölgesinde hiçbir Amerikan askerinin bulunmadığını belirtti.


 ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan  terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla  başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yazılı açıklama yaptı.
 
 Trump, açıklamasında, bu sabah NATO üyesi olan Türkiye'nin, "Suriye'yi  işgal ettiğini" savunarak, "ABD bu saldırıyı desteklemiyor ve bu operasyonun kötü  bir fikir olduğunu Türkiye'ye açıkça belirtmiştir." ifadesini kullandı. Operasyon bölgesinde herhangi bir Amerikan askerinin olmadığını  kaydeden Trump, "Siyaset sahnesine girdiğim ilk günden itibaren bu sonu gelmez ve  anlamsız savaşları sürdürmek istemediğimi vurguladım, özellikle de ABD'nin  yararına olmayanları. Türkiye sivilleri, Hıristiyanlar dahil dini azınlıkları  koruyacağı ve herhangi bir insani krizin yaşanmayacağı konusunda taahhütte  bulundu." değerlendirmesini yaptı. Trump açıklamasında, "Türkiye, hapisteki tüm DEAŞ savaşçılarının bu  şekilde kalmasını sağlamaktan ve DEAŞ'ın herhangi bir şekil veya formda yeniden  ortaya çıkmamasından sorumludur. Türkiye'den taahhütlerine bağlı kalmasını  bekliyoruz ve süreci yakından takip ediyoruz." ifadesine yer verdi.
 

ETİKETLER