Trump, resmen FBI soruşturmasında!

20 Mart 2017 Pazartesi - 18:50 | Son Güncelleme : 21 03 2017 - 1:45

ABD Temsilciler Meclisi’nde soruları yanıtlayan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey, “Rusya ve Başkan Trump arasında bir ilişki olup olmadığına da baktık. Araştırma sürüyor, detay veremem” dedi


ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey, Rusya’nın ABD’deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ve Başkan Donald Trump kampanyasıyla ilişkisi olduğu yönündeki iddiaları soruşturduklarını söyledi.

FBI Başkanı Comey ile Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Direktrü Michael Rogers, ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde düzenlenen “Rusya’nın seçimlere  müdahalesi” başlıklı oturumda, komite üyelerinin sorularını yanıtladı.

Soruşturma var ama gizli...

FBI’ın yaptığı veya yapmadığı herhangi bir soruşturma hakkında bilgi paylaşmadığını söyleyen Comey, Başkan Trump’ın kampanyası ile Rusya arasında ilişki olduğu yönündeki iddialara ABD kamuoyunun ilgisini göz önünde bulundurduklarını ifade ederek konuya ilişkin bir istisna yapacaklarını kaydetti. Comey, “FBI, karşı istihbarat çabalarımızın parçası olarak Rusya hükümeti ve ABD 2016 Başkanlık seçimleri arasındaki ilişkiyi inceliyor” dedi. Comey, soruşturmanın, Başkan Trump’ın çevresindeki kişilerin de Rusya ile ilişkisi bulunup bulunmadığının soruşturmanın bir parçası olduğunu açıkladı. Soruşturmada herhangi bir suç işlenip işlenmediğine bakacaklarını  belirten Comey, “Bu henüz dosyası kapanmamış bir soruturma ve devam ediyor. Soruşturma gizli bir şekilde devam edecek”  ifadesini kullandı. Soruşturmanın 2016 Temmuz sonunda başladığını kaydeden Comey, “Bu çapta bir soruşturma için bu kısa sayılacak bir zaman dilimidir. Soruşturmanın ne  kadar süreceğini bilmiyorum.” diye konuştu.

NSA Direktörü: Tavrımız sert

NSA Direktörü Michael Rogers ise Rusya’nın ABD’deki seçim sürecine müdahale etme isteğinin yeni bir girişim olmadığını söyledi. Roger, 2016 yılındaki başkanlık seçimine Rusya’nın müdahalesinin olup olmadığı konusunda sert bir tavır takındıklarını belirterek, “Eğer böyle bir müdahale söz konusu ise 2020 seçimlerinde de aynı girişimde bulunacaklardır. Buna müsaade edemeyiz.” dedi.

Obama, Trump’ı dinledi mi? 

Oturumda, Başkan Trump’ın eski Başkan Barack Obama’nın kendisinin  telefon görüşmelerini dinlediği yönündeki iddiası da gündeme getirildi. FBI’ın, Trump’ın iddialarını doğrulayıp doğrulamayacağı yönündeki soru üzerine Comey, ellerinde Başkan Trump’ın iddialarını destekleyecek bir ipucu olmadığını söyledi. Comey, “Başkan’ın tweet atarak eski yönetimin kendisini dinlediği yönündeki iddialarını destekleyecek bir bilgiye sahip değilim” dedi. Trump’ın iddiası sonrasında araştırma yaptıklarını belirten Comey, “FBI’ın içerisinde bu iddia sonrasında araştırma yaptık. Adalet Bakanlığı da bizim yaptığımız araştırmanın sonuçlarını görmek istedi. Size de onlara verdiğim cevabı vereceğim, FBI’da bu iddiayı destekleyecek bir bilgi yok” diye konuştu.

BAŞKAN TRUMP OTURUM ÖNCESİ TWEET ATTI...

‘Soruşturma cadı avı, görüşme haberi de yalan’

ABD Başkanı Donald Trump ise İstihbarat Komisyonu’nun sürdürdüğü soruşturmayı dün de ‘cadı avı’ olarak nitelendirdi. Trump, kampanya ekibinin Rus istihbarat servisi elemanlarıyla görüştüğü iddiaları için de ‘yalan haber’ ifadesini kullandı. Başkan Trump, dün Temsilciler Meclisi’ndeki oturumdan önce attığı tweetlerde bu yöndeki görüşlerini tekrarladı. Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Rusya ile ilişki kurduğu yönündeki ifadelerin ‘yalan haber’ olduğunu herkesin bildiğini vurgulayarak, “Demokratlar, korkunç bir seçim kampanyası yürütmenin bahanesi olarak bu hikayeyi uydurdu ve yaydı. Kongre, FBI ve diğerleri asıl olarak gizli bilgilerin sızdırılmasına bakmalı. Sızdıran hemen bulunmalı!” dedi.