Trump: Yaptıkları yanına kalmayacak

AA |  12 Ağustos 2017 Cumartesi - 0:55 | Son Güncelleme : 12 08 2017 - 2:27

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un Guam Adası'nı bir kez daha açıktan tehdit etmesi durumunda "bunu yaptığına pişman olacağını" söyledi.


Twitter hesabından Kuzey Kore'ye yönelik sert açıklamalarından sonra  tatilini geçirdiği New Jersey'deki golf kulübünde gazetecilerle bir araya gelen  Trump, Pyongyang'a yönelik tehditlerini sürdürdü.
 
Açıklamalarının tansiyonu yükselttiğine yönelik eleştirileri  yanıtlayan Trump, "Bu ülkede benim söylediklerimden mutlu olan onlarca milyon  insan var çünkü nihayet ülkemiz ve gerçekten ulusumuz ve dostlarımız için dik  duran bir başkan var." dedi.
 
Trump, Kim Jong-un'u kastederek sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İnanın bana bu adamın yaptıkları yanına kalmayacak. Açık bir şekilde  bir tehdit savurursa -ki bunu yıllardır yapıyor, ailesi yıllarca yaptı- veya  Guam'a ya da Amerikan toprakları veya bir müttefikine yönelik bir şey yaparsa  bundan gerçekten pişman olacak ve gerçekten çabuk pişman olacak."
 
Twitter hesabında paylaştığı "silahlarımız dolu ve hedeflerine  kilitli" ifadesinin sorulması üzerine Trump, sözlerinin oldukça açık olduğunu,  her şeyi dikkatlice ele aldıklarını ve sözlerinin ağırlığının iyi anlaşıldığını  umduğunu dile getirdi.
 
Donald Trump, "Kastettiğim şeyi söyledim ve umuyorum ki tam olarak ne  söylediğim ve o sözlerin anlamlarını anlamışlardır." açıklamasını yaptı.
 
 "Mücadele etmekten başka seçeneğim kalmadı"
 
Daha sonra Trump'a, ABD'nin Kuzey Kore ile gizli kanallardan iletişim  kurduğu iddialarını hatırlatıldı. Bunun üzerine Trump, artık görüşmelerde bir  ilerlemenin olup olmamasını konuşmadıklarını ifade etti.
 
Kendisinden önceki hükümetlerin Pyongyang'a yüklenmediği görüşünü  savunan Trump, "Benim mücadele etmekten başka seçeneğim kalmadı ve ben de  mücadele ediyorum. Ya çok çok kısa bir sürede başarılı olacağız ya da başka bir  şekilde başaracağız." değerlendirmesinde bulundu.
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Kuzey Kore sorununun askeri  yollarla çözülemeyeceğine yönelik ifadeleri de anımsatılan Trump, "O belki  Almanya için konuşuyor. Almanya için konuşsun o. Benim çok iyi bir arkadaşım, çok  iyi bir insan, çok iyi bir kadın, İvanka'nın da çok iyi bir arkadaşı. Kesinlikle  ABD'yi kastetmiyor." diye konuştu.
 
Trump, şahsi Twitter hesabından, "Kuzey Kore akılsızca davranırsa  askeri çözümler tamamen hazır, silahlarımız yüklü ve hedeflerine kilitli. Umarım  Kim Jong-un başka bir yol izlemeyi seçer!" mesajını paylaşmıştı.
 
Karşılıklı tehditler üç gündür sürüyor
 
Kuzey Kore'nin balistik füzelerine entegre edebilecekleri nükleer  savaş başlıkları üretmeyi başardığına ilişkin iddiaların ortaya atılması üzerine  ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmesi durumunda "daha önce  görülmemiş bir gazapla karşı karşıya kalacaklarını" söylemişti.
 
Trump'ın bu açıklamaları üzerine Kuzey Kore devlet televizyonu Kim  Jong-un yönetiminin ABD'ye bağlı Guam Adası'nı vuracağına dair bir haber  yayımlamış, bunun üzerine de ABD Savunma Bakanı James Mattis, Pyongyang  yönetimine "rejimini ve halkını yıkıma götürecek bir eylemi tasavvur etmeyi  bırakması" çağrısında bulunmuştu.
 
  
 

ETİKETLER

abd trump kuzey kore