Trump, o ülke başkanını tanıdı!

AA |  23 Ocak 2019 Çarşamba - 21:18 | Son Güncelleme : 23 01 2019 - 22:24

ABD Başkanı Trump, yazılı bir açıklama yaparak, Venezuela'daki son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu.


Trump, açıklamasında, "Bugün resmi olarak Venezuela Ulusal Meclis  Başkanı Juan Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıyorum.  Venezuela halkı tarafından seçilen tek meşru yönetim aracı olan Ulusal Meclis,  Nicolas Maduro hükümetinin ise meşru olmadığını ilan etmek üzere Anayasayı  harekete geçirdi ve dolayısıyla artık devlet başkanlığı koltuğu boş durumdadır."  ifadelerini kullandı.
 
ABD'nin siyasi ve ekonomik gücünü Venezuela'da demokrasinin  restorasyonu için kullanmaya devam edeceğini ifade eden Trump, Batı ülkelerinin  liderlerine de Guaido'yu tanımaları çağrısında bulundu.
 
Trump, ABD'nin Maduro yönetimini kendi eylemleri dolayısıyla sorumlu  tutmaya devam edeceğini vurguladı.
 
Guaido'nun dün paylaştığı bir açıklamaya atıfta bulunan  Trump,  "Şiddet gaspçının silahıdır, bizim tek net adımımız ise özgür ve demokratik bir  Venezuela için birlikte ve güçlü durmaktır." ifadesini kullandı.
 
Son dönemde siyasi tansiyonun giderek yükseldiği ülkede muhalefet ve  iktidar yanlıları kentin farklı bölgelerinde gösteri düzenliyor.
 
Caracas'ta Ulusal Muhafız Birliğine mensup bir grup asker, 2 gün önce  hükümete başkaldırmış ve yayımladıkları görüntülü mesajla halka ayaklanma çağrısı  yapmıştı.
 
Kentin Cotiza semtinde gerçekleşen olay sonrası bölgeye operasyon  düzenlenmiş ve isyancı 27 asker teslim olmuştu.

ETİKETLER