Trump NATO zirvesine giderken Demokratlara yüklendi

AA |  03 Aralık 2019 Salı - 0:38 | Son Güncelleme : 03 12 2019 - 0:38

ABD Başkanı Donald Trump, Demokratların hakkındaki azil soruşturmasının Adalet Komitesindeki oturumlar için, kendisinin ülkeyi temsil etmek üzere NATO zirvesine gideceği günü bilerek seçtiğini iddia etti.


Trump, NATO'nun kuruluşunun 70'inci yıl dönümü dolayısıyla 3-5  Aralık'ta düzenlenecek NATO Liderler Toplantısı'na katılmak üzere İngiltere'ye  gitmeden önce Beyaz Saray bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Temsilciler Meclisi Adalet Komitesinde bugün başlayan azil  soruşturması oturumlarına katılmayı veya temsil edilmeyi reddetmesine ilişkin  soruları yanıtlayan Trump, soruşturmayı "oyun" olarak niteledi.
 
Trump, "Demokratlar, radikal solcu Demokratlar, hiçbir şey yapmayan  Demokratlar, tam bir yıl önceden planlanan NATO seyahatine gideceğim zaman (azil  soruşturması oturumlarına) karar verdi. Bu seyahat başkan olarak yaptığımız en  önemli seyahatlerden biri ve bunu yapmaları ve azil konusunu masaya koymaları  ülkemiz için bir utançtır." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Koruduğumuz ülkelerden ekstra 130 milyar dolar daha alınmasını  sağladık"
 
Trump, zirvede birçok ülke lideri ile bir araya geleceğini belirterek,  NATO üyesi ülkelerin örgüt için daha fazla harcama yapması gerektiği yönündeki  açıklamasını yineledi.
 
NATO üyesi ülkelerin savunma harcamaları konusundaki yükümlülüklerini  yerine getirmesi yönündeki ısrarını "Amerikan halkı için mücadele" olarak  yorumlayan Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de kendisini bu konuda  takdir ettiğini söyledi.
 
Trump, "Bizim için hiç adil bir durum değil bu. Bildiğiniz üzere biz  çok çok fazla ödeme yapıyoruz. Genel Sekreter Stoltenberg de ifade etti,  koruduğumuz ancak ödemelerini yapmayan ülkelerden ekstra 130 milyar dolar daha  alınmasını biz sağladık. İhmal edip ödemiyorlardı. Bunları konuşacağız. Daha  başka çok şey konuşacağız." diye konuştu.
 
Konuyla ilgili Twitter hesabından da açıklama yapan Trump,  "Seçilmemden önceki 30 yılda NATO harcamaları üçte iki oranında azalmıştı ve  sadece 3 NATO üyesi finansal yükümlülüklerini yerine getiriyordu. Göreve  geldiğimden beri yükümlülüklerini yerine getiren NATO müttefiklerinin sayısı  ikiye katlandı ve NATO harcamaları 130 milyar dolar civarında arttı." ifadelerini  kullandı.
 
Brezilya ve Arjantin'e ek gümrük vergisi
 
Trump, sabah saatlerinde Twitter hesabından Brezilya ve Arjantin'e  yönelik çelik ve alüminyum ithalatında ek gümrük vergilerini yeniden  getirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
 
"Brezilya ve Arjantin, devasa bir devalüasyonun başını çekiyor ki bu  da çiftçilerimiz için iyi değil. Bu yüzden hemen yürürlüğe konmak üzere bu  ülkelerden ABD'ye gelen çelik ve alüminyuma yönelik ek gümrük vergilerini yeniden  getirdim. Aynı şekilde Merkez Bankasının da (FED) bazı ülkelerin, sayıları hiç de  az değil, devalüasyonla güçlü dolarımızdan faydalanmaması için harekete geçmesi  gerekir. Bu durum, üretici ve çiftçilerimizin ürünlerini adil şekilde ihraç  etmesini oldukça zorlaştırıyor. Faizleri düşürün veya gevşetin."