Trump, NAFTA'nın yeniden müzakeresi için ilk adımı attı

AA |  18 Mayıs 2017 Perşembe - 22:04 | Son Güncelleme : 18 05 2017 - 22:04

Trump yönetimi, ABD, Kanada ve Meksika'nın 23 yıl önce imzaladığı NAFTA’nın yeniden müzakeresi için Kongre’ye resmi tebligat gönderdi


ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Amerika Serbest  Ticaret Anlaşması‘nın (NAFTA) yeniden müzakeresi için ilk adımı attı. 
 
Trump’ın Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ülkenin Kanada ve  Meksika ile 23 yıl önce imzaladığı NAFTA’nın yeniden müzakeresi için Kongre’ye  resmi tebligat gönderdi.  
 
Trump yönetimi, yasalar gereği yapılan tebligat çerçevesinde NAFTA’nın  yeniden müzakeresine 90 gün sonra (16 Ağustos itibariyle) başlama hakkını elde  etmiş oldu.
 
Lighthizer, Kongre’ye gönderilen tebligat mektubunda “25 yıl önce  müzakere edilen anlaşmanın, değişen ABD ekonomisine artık uyum sağlamadığını”  vurgulayarak, yeniden müzakere sayesinde Amerikalılara iyi maaşlı istihdam  olanakları yaratmayı amaçladıklarını kaydetti.  
 
Ayrıca, gazetecilerle yaptığı telekonferansta yeniden müzakerelerin bu  yıl sonunda sonuçlanmasını umduklarını söyleyen Lighthizer, ABD Ticaret  Temsilciliğinin anlaşmaya yönelik hedeflerini müzakereler başlamadan en az 30 gün  önce kamuoyuyla paylaşacağını bildirdi.  
 
Yasalar gereğince Trump yönetiminin 90 gün içinde Kongre üyeleriyle  bir araya gelerek ABD’nin yeniden müzakerelerde nasıl bir strateji izleyeceğini  belirlemesi gerekiyor.
 
ABD yönetiminin izleyeceği strateji, NAFTA'nın 1,2 trilyon dolarlık  hacmiyle dünyanın en büyük ticaret anlaşmalarından biri olması nedeniyle küresel  ticaret için de önem arz ediyor.
 
Yeniden müzakere için mutabakat sağlanmıştı
 
ABD Başkanı Donald Trump’ın en büyük seçim vaatlerinden biri,  özellikle sanayi sektörüne zarar verdiğini iddia ettiği NAFTA’yı iptal ya da  yeniden müzakere etmekti.  
 
Trump,  Meksika Devlet Başkanı Pena Nieto ve Kanada Başbakanı Justin  Trudeau ile yaptığı görüşmeler sonucunda anlaşmanın feshi yerine yeniden müzakere  edilmesi konusunda mutabakat sağladıklarını açıklamıştı.