Trump'ın Twitter kullanımı mercek altına alındı

AA |  03 Kasım 2019 Pazar - 7:33 | Son Güncelleme : 03 11 2019 - 7:33

ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımların yarısından fazlasının doğrudan bir kurum ve kişiyi hedef aldığı ortaya çıktı.


Amerikan New York Times gazetesi, Trump'ın Twitter hesabını mercek  altına aldı.
 
Gazete, Trump'ın daha önce hiçbir Amerikan başkanının faydalanmadığı  kadar sosyal medyadan faydalandığını belirterek, ABD liderinin aynı zamanda  Twitter'ı "politikaları konusunda bir atlama tahtası," "muhaliflerine karşı bir  sopa" ve "kendini övmek için bir mecra" olarak kullandığını yazdı.
 
Trump'ın 11 binden fazla paylaşımını referans olarak inceleyen New  York Times, Başkan'ın paylaşımlarından yarısından fazlasını kendisini  eleştirenler, Rusya'nın başkanlık seçimlerine karıştığına ilişkin soruşturmayı  destekleyenler, ABD Merkez Bankası (Fed), Amerikan milli marşı sırasında saygı  duruşunda durmayan siyahi sporcular ve Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'a saldırmak  için yaptığını tespit etti.
 
Başta Rusya ve Çin olmak üzere birçok ülkenin istihbarat kurumları  veya devlet destekli sosyal medya hesaplarının Trump'n paylaşımlarının altından  komplo teorisi ve sahte bilgiler yayarken, bunlardan birinin "Seni seviyoruz  sayın başkan" paylaşımının Trump tarafından da tekrar paylaşıldığı kaydedildi.
 
Trump'ın en az 145 teyit edilmemiş hesaptan yapılan komplo teorisi ve  aşırıcılık içeren paylaşımı tekrar paylaştığı ortaya çıkarken, bunlardan 20'den  fazlasının Twitter tarafından daha sonra askıya alındığı bilgisi de dikkat çeken  bir veri oldu.
 
Twitter hesabı dakikada binden fazla kez alıntılanan Trump'ın sadece  47 kişiyi takip ettiği tespit edildi.
 
ABD başkanının Twitter'da 183 kez kendisini izlemeye gelen kabalık  veya aldığı alkışın boyutunu yazdığı, 570 kez göçmenlere saldırdığı, 132 kez  diktatörleri övdüğü, 36 kez medyaya halkın düşmanı ve 16 kez ise kendisinin  herkesin en sevdiği başkan olduğunu yazdığı tespit edildi.
 
Bakanlarını görevden almadan diplomatik çıkışlara kadar birçok  paylaşımda bulunduğu için, Trump'ın danışmanlarının Twitter'a, "Trump'ın  paylaşımlarını 15 dakika gecikme ile yapması" talebinde bulunduğu öne sürüldü.
 
Trump'ın ulu orta gözlük takmayı sevmediğinden kalabalık ortamlarda  paylaşım yapmadığı da ifade edildi.
 
Ayrıca, Trump'ın zaman zaman Beyaz Saray Sosyal Medya Direktörü Dan  Scavino'ya yazdırdığı, Scavino'nun ise Trump'ın okuyup onaylaması için  paylaşımları büyük puntolarla bir kağıda bastırıp Trump'a getirdiği de iddia  edildi.
 
Genellikle sabah saatlerinde özellikle de Fox News izlerken paylaşımda  bulunduğu belirtilen Trump'ın "başka birine saldırdığı paylaşımlarının yarısını  sabah saat 6 ile 10 arasında yaptığı" belirtildi.
 
  
 
 

ETİKETLER