Trump'ın planına Türkiye'den sert tepki

AA |  28 Ocak 2020 Salı - 22:43 | Son Güncelleme : 29 01 2020 - 0:18

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin, Filistin-İsrail meselesine "çözüm bulmak" iddiasıyla hazırladığı sözde barış planının ölü doğduğunu belirterek, "İsrail'in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin sözde barış planının  ölü doğduğu vurgulanarak, "Bu plan, iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin  topraklarını gasbetmeyi hedefleyen bir ilhak planıdır. Filistin halkı ve  toprakları parayla satın alınamaz." değerlendirmesine yer verildi.
 
Kudüs'ün, Türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğu vurgulanan açıklamada,  şunlar kaydedildi:
 
"İsrail'in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin  vermeyeceğiz. Kardeş Filistin halkının daima yanında olacağız. Filistin  topraklarında bağımsız Filistin için çalışmaya devam edeceğiz. Filistin’in kabul  etmeyeceği hiçbir planı desteklemeyeceğiz. İşgal politikalarına son vermeden Orta  Doğu'ya barış gelemez."
 
TBMM Başkanı Şentop'tan ABD'nin sözde Orta Doğu barış planına  tepki
 
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye'nin Filistin  meselesinde tavrı uluslararası hukuk ve meşruiyet eksenindedir. Kudüs ise daima  kırmızı çizgimizdir." ifadesini kullandı. 
 
Şentop, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı sözde Orta Doğu barış  planına yönelik, Twitter'daki hesabından açıklamada bulundu.
 
Meclis Başkanı Şentop, açıklamasında, "Bugün ABD Başkanı'nca ilan  edilen tek taraflı 'plan', Filistin meselesini, Kudüs'ün statüsünü kavramaktan  uzak bir girişimdir ve sonuçsuz kalmaya mahkumdur. Türkiye'nin Filistin  meselesinde tavrı uluslararası hukuk ve meşruiyet eksenindedir. Kudüs ise daima  kırmızı çizgimizdir." değerlendirmesine yer verdi.
 
ABD Başkanı Trump'ın sözde Orta Doğu barış planı
 
Trump, sözde Orta Doğu barış planını açıklarken, Kudüs'ün İsrail'in  "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini ve planın Filistinliler için son  şans olduğunu ifade etmişti.
 
Sözde barış planının 80 sayfa olduğunu belirten Trump, planın hem  İsrail hem de Filistin tarafı için çok değerli maddeler içerdiğini  savunmuştu.
 
Trump, konuşmasının başında, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında  Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini duyurmuştu.
 
Donald Trump, planının, Filistin için başkenti Doğu Kudüs'te olan  bağımsız bir devlet öngördüğünü ifade etmiş ancak söz konusu başkentin neresi  olacağı konusunda detaya girmemişti.
 
Sözde Orta Doğu barış planına göre, Trump Filistin'e bağımsız bir  devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi için 4 yıllık süre  öngördüklerini belirtmişti.
 
Trump ayrıca sözde barış planının, bağımsız Filistin devleti ve  Filistinliler için "son şans" olduğunu söylemişti.
 
  
 

ETİKETLER

ABD Türkiye Trump