Trump'ın önerdiği corona ilacı tartışma yarattı

AA |  06 Nisan 2020 Pazartesi - 20:28 | Son Güncelleme : 06 04 2020 - 20:28

ABD Başkanı Donald Trump'ın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi için "çığır açıcı" olarak nitelendirdiği sıtma ilacı, Beyaz Saray'daki uzmanlar arasında görüş ayrılığına neden oldu.


Axios isimli internet sitesinin haberine göre, cumartesi Beyaz  Saray'da bir araya gelen Kovid-19 ile Mücadele Görev gücü üyeleri arasında  Trump'ın son günlerde sıklıkla bahsettiği "hidroksiklorokin" adlı ilaç konusunda  ciddi bir tartışma yaşandı.
 
Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro, söz konusu toplantıda  Trump'ın ilacın Kovid-19 tedavisinde olumlu sonuç verdiğine dair açıklamalarını  destekleyecek bir araştırma dosyasını gündeme getirdi.
 
Navarro ayrıca, ABD'nin söz konusu ilacı stoklayarak salgın  bölgelerine dağıtmasının da doğru bir karar olduğunu savundu.
 
Bunun üzerine Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nün önemli üyelerinden  Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Doktor Anthony Fauci ise  ilaca yönelik araştırmaların yetersiz olduğunu savunarak Beyaz Saray'ın daha  temkinli bir üslup takınması gerektiğini vurguladı.
 
Fauci'nin söz konusu ilacın Kovid-19 tedavisinde işe yaradığının  kanıtlanması için daha çok deneye ihtiyaç duyulduğunu söylemesi üzerine,  toplantının yapıldığı odada gerginlik yaşandı.
 
Beyaz Saray ekibinden bir grup Navarro'yu desteklerken, bir grup da  Fauci'nin haklı olduğunu savundu.
 
Navarro tartışma yaşandığını doğruladı
 
Navarro ise söz konusu haberi bu sabah CNN televizyonununda katıldığı  bir programda doğruladı.
 
Cumartesi günü bir tartışma yaşandığını kaydeden Navarro, "Aramızda  anlaşmazlıklar ve tartışmalar olmasaydı Trump yönetimi bu kadar güçlü olmazdı."  dedi.
 
Trump, Fauci'nin soruyu yanıtlamasını engellemişti
 
Öte yandan, sıtma ilacı konusunda yaşanan bu ayrışma dün Trump'ın  yaptığı basın toplantısına da yansımıştı.
 
Trump, bir muhabirin, Fauci'ye "hidroksiklorokin" konusunda sorusunu,  Fauci'nin cevaplamasına fırsat vermemiş ve "Fauci belkide 15 kez aynı soruyu  yanıtladı." diyerek araya girmişti.
 
Başkan Trump söz konusu ilaçtan sık sık "Kovid-19 tedavisi için çığır  açıcı" olarak bahsetse de uzmanlar ilacın kullanımına sadece doktorların karar  vermesi gerektiğini düşünüyor.