ABD, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyacak

AA |  05 Aralık 2017 Salı - 20:58 | Son Güncelleme : 06 12 2017 - 7:03

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan edeceğini" ve "Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması hazırlıkları için talimat verdiğini söyleyeceğini" açıkladı.


Üç üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, Trump'ın bugünkü Kudüs  açıklamasıyla ilgili olarak basın mensuplarına telekonferans yoluyla  değerlendirmelerde bulundu.
 
Adları açıklanmayan üst düzey yetkililerden ilki, "Başkan, ABD'nin  Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan edecek. Başkan ayrıca Dışişleri  Bakanlığına, Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması hazırlıklarına  başlaması talimatı verdiğini de açıklayacak. Ancak bu, taşınmanın hemen yarın  olacağı anlamına gelmiyor, zaten pratikte de elçiliği hemen taşımak mümkün  değil." açıklamasını yaptı.
 
Yetkili, "Başkan'ın görüşü, Kudüs'ün hem İsrail'in tarihi anlamda  başkenti olduğu, hem de bugünkü pratikte İsrail'in birçok yönetsel organının  halihazırda Kudüs'te bulunduğu gerçeğini tanımaktır." yorumunu yaptı.
 
Yeni büyükelçilik yıllar alacak
 
Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması noktasında gerekli  hazırlıkların Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda başlayacağını da dile getiren  yetkili, "Tel Aviv'deki elçilikte yaklaşık bin personel çalışıyor. Onları bugün  Kudüs'e taşıyabileceğimiz herhangi bir yerleşke bulunmuyor. Bu yeri bulmak,  güvenlik endişelerini gidermek ve binayı inşa etmek zaman alacaktır." ifadelerini  kullandı.
 
Büyükelçiliğin taşınması noktasında Trump'ın herhangi bir zaman  çizelgesi öngörmeyeceğini kaydeden yetkili, bununla birlikte Trump'ın, "Amerikan  Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını öngören ve bugüne kadar her 6 ayda bir  ertelenen kararı, (bu süre içinde büyükelçilik taşınamayacağı için) 6 aylığına  bir kez daha erteleyeceğini" belirtti.
 
Sınırla ilgili bir politika değişikliği yok
 
Öte yandan yetkili, bu kararın, ABD'nin Filistin ile İsrail arasındaki  sınır konularında ve diğer meselelerdeki mevcut politikasında bir değişiklik  anlamına gelmediğini de vurguladı.
 
Bir diğer yetkili ise Trump'ın hala iki devletli çözüm konusunda ve  İsrail ile Filistin arasında bir barış mutabakatına varılabileceği noktasında  umutlu olduğunu belirtti. Aynı yetkili ayrıca, söz konusu Kudüs kararının "iki  devletli çözüme engel bir durum olmadığını" düşündüklerini sözlerine ekledi.
 
Diğer yetkili ise Doğu Kudüs'teki belli bazı bölgelerin halen "işgal  edilmiş Filistin toprakları" olarak değerlendirildiğini vurgulayarak, "Başkan'ın  bu kararı, söz konusu yargısal konularla ilgili bir değişiklik önermemektedir.  Başkan'ın kararı egemenlik sınırlarını etkileyecek bir karar değildir. Tüm bu  meseleler, müzakere sürecinde tartışılacak konulardır." değerlendirmesini yaptı.
 
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump'ın, Tel Aviv'deki ABD  Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasıyla ilgili kararını çarşamba günü (bugün) ilan  edeceğini açıklamıştı.
 
ABD yönetiminin, 1995'teki Kudüs Büyükelçilik Yasası'na göre İsrail'in  başkenti Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması öngörülüyordu. Ancak söz  konusu yasa 22 senedir Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama'nın başkanlık  dönemlerinde her 6 ayda bir "ulusal güvenlik" gerekçesiyle erteleniyordu.