Trump'ın 'ek vergi' kararına bir tepki de ABD medyasından

AA |  10 Ağustos 2018 Cuma - 23:45 | Son Güncelleme : 10 08 2018 - 23:45

Amerikan medyası, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik ek vergi uygulama kararını tartışırken, New Yorker dergisi söz konusu kararın "yasal dayanağının olmadığı" ve "Amerikalı üreticileri zora soktuğunu" yazdı.


ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye yönelik ilave çelik ve alüminyum  vergisi kararı, Amerikan kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor.
 
Amerikan medyasında, kararın "son dönemdeki Türk-Amerikan  ilişkilerinin gidişatı" ile ilgili olduğuna işaret edilirken, Türkiye'de yargı  süreci süren ABD'li din adamı Andrew Brunson konusuna vurgu yapılarak ayrı bir  paragraf açıldı.
 
ABD'nin önemli dergilerinden New Yorker'da yer alan "Trump'ın  Türkiye'ye vergi kararı neden yatırımcıları endişelendiriyor" başlıklı makalede  ise söz konusu ilave vergilerin kayda değer bir gerekçeye dayanmadığı belirtildi.
 
Makalede, "Başkan Trump, herhangi bir geçerli nedeni olmamasına karşın  Amerika'nın Türkiye'ye uyguladığı metal gümrük vergilerini 2 katına çıkaracağını  açıkladı." ifadesine yer verildi.
 
Eric Levitz imzalı makalede, söz konusu kararın, Brunson ile ilgili  olduğu ancak Trump yönetiminin bu konuda ekonomik bir aparatı kullanması "yanlış  yöntem" şeklinde yorumlandı.
 
"BU ADIM YASAL DEĞİL"
 
Söz konusu yazıda, "Fakat bu durum, yine de Trump'ın son ticari adımı  için iyi bir gerekçe değil, çünkü bu adım yasal değil. Konuyu ulusal güvenlik  gerekçesine bağlamak, Trump'ın ABD kanunlarını ve Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ)  kurallarını aşmasının yegane yoluydu." değerlendirmesinde bulunuldu.
 
Amerikan CNN kanalında yer alan haberde ise Beyaz Saray'ın konuyla  ilgili açıklamasında söz konusu ilave vergi kararının "ABD'nin ulusal güvenliği"  ile nasıl ilgili olduğunun izah edilmediğine dikkati çekildi.
 
Washington Post gazetesi de ABD yönetiminin Brunson konusunda elini  güçlendirmek için her şeyi yaptığı ancak kararın ilişkileri daha da olumsuz  etkilemekten başka bir işe yaramayacağı değerlendirmesini yaptı.
 
Makalede ayrıca söz konusu kararın ilgili Amerikalı üreticilere zarar  verdiğine ve üreticileri güçlendirmeyi vaat eden Trump yönetiminin bu kararının  anlaşılamaz olduğuna işaret edildi.
 
ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk  lirasının ABD doları karşısında hızla düştüğünü" ifade ederek, Türkiye'den gelen  çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin 2'ye katlanmasına onay  verdiğini duyurmuştu. Trump, "Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de  yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil." ifadelerini  kullanmıştı.
 
Trump'ın açıklamalarına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü  Hami Aksoy da "ABD Başkanı Donald Trump'ın, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek  vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir."  değerlendirmesinde bulunmuştu.

ETİKETLER