Trump imzayı attı: İran'a yeni yaptırımlar

AA |  08 Mayıs 2019 Çarşamba - 21:55 | Son Güncelleme : 08 05 2019 - 22:34

ABD ile İran arasındaki gerilim iyice tırmanırken ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörlerine yaptırım getiren başkanlık kararına imza attı.


Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump'ın imzaladığı başkanlık kararnamesini  yazılı bir açıklamayla duyurdu.
 
Söz konusu başkanlık kararına göre ABD yönetimi, İran'ın demir, çelik,  alüminyum ve bakır sektörlerini hedef alan yaptırımları uygulamaya koyuyor.
 
ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılmasının 1. yıl dönümüne  rastlayan kararname hakkında Trump, "Bugün İran'ın petrol-dışı en önemli ihracat  gelirlerinin kaynağı olan demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörlerine  yaptırımlar getiren başkanlık kararına imza atıyorum." ifadelerini kullandı.
 
Trump, İran'ın nükleer anlaşma sürecinde terör odaklarına destek  vermeye devam ettiğini, füzeler geliştirdiğini ve bölgesel çatışmalarda rol  oynadığını savunarak, "Aldığımız kararlar neticesinde artık İran rejimi terörü  desteleme fonlarını bulmakta zorlanıyor, ekonomisi beklenmedik bir depresyona  giriyor, hükümet gelirleri kuruyor ve enflasyonu kontrolden çıkıyor."  değerlendirmesinde bulundu.
 
ABD'nin İran'a yönelik maksimum baskı kampanyasının başarılı olduğunu  ifade eden Trump, son dönemde yönetiminin aldığı yeni yaptırım kararlarını örnek  olarak gösterdi.
 
Trump yönetimi, 8 Mayıs 2018'de, 2015'te imzalanan İran'la nükleer  anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.
 
Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan  yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızlarını  "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.
 
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de ABD'nin nükleer anlaşmadan tek  taraflı çekilmesine karşılık ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını  yeniden uygulamaya başlayacağını açıklamıştı.

ETİKETLER