Trump iddiaları doğruladı

AA |  18 Nisan 2018 Çarşamba - 14:45 | Son Güncelleme : 18 04 2018 - 14:45

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanlığına aday gösterilen CIA Direktörü Mike Pompeo'nun bu ay Kuzey Kore'ye giderek ülkenin lideri Kim Jong-un ile görüştüğünü doğruladı.


ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Pompeo'nun geçen hafta  Kuzey Kore lideri Kim ile bir araya geldiğini belirtti.
 
Toplantının sorunsuz şekilde geçtiğini kaydeden Trump, "İyi bir ilişki  kuruldu. Zirvenin detayları üzerinde çalışılıyor. Nükleer silahların yok  edilmesi, dünya için olduğu kadar, Kuzey Kore için de harika bir şey olacak."  ifadelerine yer verdi.
 
Washington Post gazetesinin Amerikalı yetkililere dayandırdığı  haberde, Trump tarafından ABD Dışişleri Bakanlığına aday gösterilen Pompeo'nun,  Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörlüğünü yürüttüğü sırada nisan ayının  ilk pazar gününe rastlayan paskalya tatilinde Pyongyang'a gittiği belirtilmişti.
 
Mike Pompeo'nun Pyongyang'a seyahati, 2000 yılında Madeleine Albright  Dışişleri Bakanı iken Kim Jong-un'un babası Kim Jong-il ile görüşmesinden sonra  iki ülke arasındaki ilk üst düzey temas olarak biliniyor.
 
Dışişleri Bakanı olarak onaylanmak üzere geçen hafta Senato Dış  İlişkiler Komitesinde senatörlerin sorularını yanıtlayan Pompeo, Kuzey Kore'de  rejim değişikliğini desteklemediğini söylemişti.
 
Pompeo, Amerika ve dünyanın son derece ihtiyaç duyduğu diplomatik bir  çözüm konusunda ABD ve Kuzey Kore liderlerinin görüşmesi için uygun şartlar  oluşturulabileceği konusunda iyimser olduğunu dile getirmişti.
 
Trump, 2017 yazında Kuzey Kore'nin balistik füze denemeleri yapması  üzerine Kore Yarımadası'nda askeri adım sinyalleri vermesinin ardından geçen ay  Kuzey Kore lideri Kim ile görüşebileceğini ifade etmişti.
 
Başkan Trump, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Florida'daki başkanlık  köşkü Mara Lago'da dün yaptığı ortak basın toplantısında, Kuzey Kore lideri Kim  Jong-un ile görüşmek için "sabırsızlandığını" söylemişti.
 
Haziran başında planlanan görüşmenin nerede yapılacağına dair henüz  net bir kararın olmadığını belirten Trump, "doğrudan ve çok üst düzeyde"  görüşmelere başladıklarını duyurmuştu. 
 
 

ETİKETLER