Trump harekete geçti! Resmen duyuruldu

AA |  23 Ocak 2020 Perşembe - 20:45 | Son Güncelleme : 23 01 2020 - 22:57

Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığının yarın itibarıyla genellikle doğum turizmi amacıyla kullanılan “geçici ziyaretçi vizesi” B-1/B-2'yi vermeyi durduracağını açıkladı.


Donald Trump yönetimi, uzun zamandır yeni bir düzenleme getirmeyi  planladığı doğum turizmi vizesine ilişkin ilk adımı attı.
 
Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “24 Ocak 2020’den başlamak  üzere Dışişleri Bakanlığı, Amerikan topraklarında doğum yapmak suretiyle  çocuklarına otomatik ve kalıcı bir şekilde ABD vatandaşlığı almak amacıyla  yapılan doğum turizmine yönelik geçici ziyaretçi vizelerini (B-1/B2) artık  vermeyecek." denildi.
 
Açıklamada söz konusu düzenlemenin ulusal ve kamu güvenliği ile  Amerikan göçmenlik sisteminin uyumu açısından önemli olduğu vurgulandı.
 
Doğum turizmi endüstrisinin, Amerikan hastanelerinin kaynaklarına  büyük bir yük teşkil etmenin yanı sıra bazı suistimaller ve suçlara yol açtığı  belirtilen açıklamada, ”Bu bariz kanuni açığı kapatmak, sık görülen suistimalleri  ortadan kaldıracak ve nihai olarak da ABD’yi bu uygulamadan kaynaklanan ulusal  güvenlik risklerine karşı korumuş olacaktır." ifadeleri kullanıldı.
 

ETİKETLER

Beyaz Saray ABD vize