Trump göçmenlik reform teklifini açıkladı

AA |  17 Mayıs 2019 Cuma - 0:24 | Son Güncelleme : 17 05 2019 - 0:24

ABD Başkanı Donald Trump, Green Card uygulamasını hedef alan "liyakat esaslı göçmenlik sistemine" ilişkin teklifinin detaylarını kamuoyuna açıkladı.


Beyaz Saray'ın bahçesinde düzenlediği basın toplantısında  Trump,  teklifi "modern dünyanın kıskanacağı" bir sistem olarak tanımladı.
 
Söz konusu sistemin, Amerikan işçilerinin menfaatlerini önceleyen bir  sistem olacağını belirten Trump, "Gelecek nesillerimizin gelişmesini fırsat  verecek bir sistemi şimdi uygulamalıyız." dedi.
 
ABD kanunlarının insan kaçakçılarına davetiye çıkardığını savunan  Trump, "Bu plan (yeni göçmenlik sistemi) üzülerek söylemeliyim ki siyasetçiler  tarafından değil ağırlıklı olarak kolluk kuvvetleri uzmanlarının katkıları ile  hazırlandı." ifadelerini kullandı.
 
Bu sistem sayesinde ABD’ye suçlu ve yasa dışı işlere karışmış  insanların gelişinin engelleneceğini iddia eden Trump, "Buraya gelmek için uygun  bir vaadiniz varsa hemen kabul edileceksiniz ama bu yoksa hızlı bir şekilde  evinize geri gönderileceksiniz." diye konuştu.  
 
Yeni göçmenlik sisteminin adil olacağını savunan Trump, şu anda ülkeye  gelen göçmenlerin yüzde 66’sının akraba ilişkileri üzerinden rastgele seçimle  geldiğini, yüzde 22’sinin ise çekilişle “Green Card” aldığını belirtti.
 
Rastgele seçimin Amerikan değerleri ile uyuşmadığını söyleyen Trump,  şu anda ABD’ye “Green Card” ile gelen göçmenlerin büyük çoğunluğunun düşük  ücretli ve düşük vasıflı işçilerden oluştuğunu kaydetti.  
 
Çekiliş sisteminin ülkedeki sosyal güvenliğe ve sosyal refah  programlarını kötü etkilediğini savunan Trump, bu yeni sistemle ülkeye gelen  yüksek vasıflı göçmen oranını yüzde 12’den yüzde 50’ye çıkarmayı hedeflediklerini  belirtti.
 
Trump, "Yabancı işçiler gelip burada normalde Amerikalı işçilerin  gidebileceği işleri alıyorlar. Teklifimiz bugün burada yaşayanlara karşı kutsal  görevimizi yerine getiriyor." diye konuştu.
 
Green Card sayıları düşmeyecek  
 
Sistemin detaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Trump, "Yeni  teklifle her yıl verilen Green Card sayılarında herhangi bir düşüş olmayacak.  Rastgele seçme yerine artık ABD’ye göçmen olarak kabul edilmek için basit ve  evrensel kriterler getireceğiz." dedi.  
 
Puanlama esaslı bir Green Card sistemi getireceklerini kaydeden Trump,  “Mevcut Green Card tiplerini  ‘Amerika’yı İnşa Et Vizesi’ ile değiştireceğiz.”  ifadelerini kullandı.  
 
Puanlamaya ilişkin  Trump “Genç bir işçiyseniz daha yüksek puanınız  olacak. Bir mesleğiniz veya istihdam için bir yeteneğiniz varsa, yüksek bir  eğitime sahipseniz veya burada istihdam yaratmak konusunda bir planınız varsa  daha fazla puan alacaksınız.” değerlendirmesinde bulundu.  
 
Amerikan işçilerini koruma amaçlı olarak önceliğin yüksek maaşı  kişilere verileceğini belirten Trump, göçmenlerin finansal olarak kendilerine  yetecek durumda olması gerektiğini vurguladı.
 
Trump, ayrıca entegrasyonu artırmak için ABD’ye gelen göçmenlere  İngilizce öğrenme zorunluluğu getirileceğini belirtti.
 
Trump, Demokratların Kongrede bu planı engellemesi durumunda ise 2020  seçimlerinde başkanlığın kendisinde kalması ve Kongrenin iki kanadının da  Cumhuriyetçilerin eline geçmesi ile teklifin hızlı bir şekilde devreye  sokulacağını söyledi.
 
Kongrede Demokratların büyük bir kısmının bu plana karşı çıkacağı  tahmin ediliyor.           

ETİKETLER