Trump, Corona virüs için tarih verdi

AA |  24 Mart 2020 Salı - 23:08 | Son Güncelleme : 24 03 2020 - 23:08

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla bazı önlemlerin hayata geçirildiği ülkede, hayatın bir an önce normale dönmesini istediğini belirterek, "Ekonomimizi Paskalya Bayramı'na (12 Nisan) kadar eski haline getirebilirsek sevineceğim. İnsanların bir an önce işlerinin başına dönmesine istiyorum." ifadesini kullandı.


ABD Başkanı Donald Trump ve Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev  Gücü üyeleri, Fox televizyonunda telekonferans yoluyla, doktor Mehmet Öz de dahil  olmak üzere uzmanların ve ABD halkının sorularını yanıtladı.
 
ABD'de her yıl grip nedeniyle on binlerce kişinin yaşamını yitirdiğine  işaret eden Trump, "Araba kazalarında da her yıl Kovid-19'dan çok daha fazla  insan kaybediyoruz. Ama otomobil firmalarına, üretimi durdurma çağrısı  yapmıyoruz. Herkes işine dönmeli." değerlendirmesinde bulundu.
 
Trump, geçen hafta yayımladıkları 15 günlük eylem planlarının yeterli  olacağını ve ekonomik önlemleri gelecek hafta gevşetmeyi istediklerini  kaydederek, "Ekonomimizi Paskalya Bayramı'na (12 Nisan) kadar eski haline  getirebilirsek, sevineceğim. İnsanların bir an önce işlerinin başına dönmesine  istiyorum." dedi.
 
Söz konusu eylem planının vadesi dolduğunda yeni yol haritası için  gerekli adımları atabileceklerini söyleyen Trump, "Daha önce hiç bu tür önlemler  almadık ama şimdi almak zorundaydık. Bu salgın, ülkemiz için çok acı verici ve  istikrarı bozucu bir durum." diye konuştu.
 
 "Depresyon, intihara sürükler"
 
Doktor Mehmet Öz, Trump'a "Sayın Başkan, Paskalya'da hayatı normale  döndürmek istediğini söylediniz, peki bunun tıbbi açıdan güvenli olduğunu nasıl  düşünüyorsunuz?" sorusunu yöneltti.
 
Trump ise insanların işe gitmek yerine evlerinde kapalı kalmasının  onları depresyona sürükleyeceğini iddia ederek, "İnsanlar, bir taraftan iş  yerleri kapanırken bir taraftan da bir odada kapalı kalmak yerine, iş yerlerini  kurtarmayı isterler. Biliyorsunuz depresyon, intihara sürükler. Şuna güçlü bir  şekilde inanıyorum ki insanları evlere kapatmaya devam edersek, daha fazla insanı  kaybedeceğiz. 2 yıl ülkenin kapalı kalmasını isteyecek doktorlar olacaktır. Ama  biz bu ülkeyi eski haline getirmek istiyoruz. Bizim ülkemiz insanları eve  kapatmak için kurulmadı." ifadesini kullandı.
 
Kovid-19 salgını ile ilgili değerlendirmesi sırasında, birden Türkiye  ile Suriye'deki terör örgütü YPG/PKK'nın varlığından bahsetmeye başlayan Trump,  Suriye konusunda Türkiye ile Barış Pınarı Harekatı dönemindeki ilişkilere dikkati  çekti. Trump "Türkiye'ye Kürtler ile bir anlaşma imzalamalarını söyledim.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesini seven bir adam ve onunla aramızdaki  ilişki gayet iyi. 'Bir anlaşma imzalayın' dedim ama ne Erdoğan ne de Kürtler buna  yanaştı. Daha sonra çatışmaya başladılar, başka ülkeler dahil oldu. Sonra  (Türkiye-ABD mutabakatı) anlaşma imzaladık." diye konuştu.
 
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise ülke genelinde sokağa çıkma  yasağı tartışmalarına ilişkin, "Beyaz Saray Kovid-19 ile mücadele gücü, hiçbir  zaman ulusal çapta sokağa çıkma yasağını gündemine almadı." açıklamasında  bulundu.
 
Dünya Sağlık Örgütünden, "virüsün yeni merkezi ABD olabilir" uyarısı
 
Öte yandan  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, bugün  yaptığı açıklamada, son 24 saatte Avrupa ve ABD'den bildirilen yeni tip  koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının tüm dünyadaki vaka sayısının yüzde 85'ini  oluşturduğunu belirterek, ABD'nin salgının yeni merkezi olabileceğini söylemişti.
 
Johns Hopkins Üniversitesinin açıkladığı son rakamlara göre ABD'de  vaka sayısı 46 bin 481'e, ölü sayısı 593'e çıkmıştı.
 
ABD, vaka sayısı bakımından Çin ve İtalya'dan sonra 3. sırada yer  alıyor.