Trump 'artık yeter' dedi ve ekledi: En kısa zamanda...

AA |  27 Mayıs 2020 Çarşamba - 1:44 | Son Güncelleme : 27 05 2020 - 2:10

ABD Başkanı Donald Trump, 26 Kasım'daki Şükran Günü'ne kadar Afganistan'daki askerlerin tamamının çekileceği iddialarına ilişkin, "Oraya polislik yapmak için gitmedik ama 19 yıldır oradayız. Artık yeter. Askerlerimizi evlerine geri getirmeye ilişkin olumlu görüşmeler yapıyoruz" dedi ancak net bir tarih vermekten kaçındı.


Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin  sorularını yanıtladı.
 
ABD basınında, Çin'den gelen öğrenci ve akademisyenlere yönelik vize  kısıtlaması olacağına ilişkin haberlere dair Trump, "Bu konuda bir şeyler  yapıyoruz. Şu an bir şey söylemek için erken ama birkaç gün içinde bu konuda bir  açıklama yapacağız." ifadesini kullandı.
 
Uygur Türklerine yönelik baskı politikasına ilişkin Çinli bazı  yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının Temsilciler  Meclisinde onaylanmasının ardından önüne geleceğinin hatırlatılması üzerine  Trump, "Bu hafta sonundan önce Çin konusunda güçlü bir adım duyacaksınız." diye  konuştu.
 
Trump'a, 26 Kasım'daki "Şükran Günü'ne" kadar Afganistan'daki ABD  askerlerinin tamamının ülkeye getirileceğine ilişkin iddialar da soruldu.
 
Afganistan'daki askerlerin 8 bine kadar düşürüldüğüne işaret eden  Trump, "Taliban ve Afganistan hükümeti ile görüşüyoruz. Biz oraya gideli 19 yıl  oldu. Orada asker gibi değil de polis gibi davranıyoruz. Oraya polislik yapmak  için gitmedik ama 19 yıldır oradayız. Artık yeter. Askerlerimizi evlerine geri  getirmeye ilişkin olumlu görüşmeler yapıyoruz." dedi.
 
 
"Askerlerin, mümkün olan en kısa zamanda geri dönmelerini istiyorum"
 
Öte yandan Trump askerlerin tamamen geri dönüşünün ne zamana kadar  tamamlanacağına dair kesin bir tarih vermekten kaçınırken, "Askerlerin, mümkün  olan en kısa zamanda geri dönmelerini istiyorum." diye konuştu.
 
Başka ülkelerdeki ABD askerlerinin çekilmesi konusunda da görüşmeler  yaptığını belirten Trump, Suriye'den asker çekme kararını da şu sözlerle savundu:
 
"Suriye'de, Türkiye sınırından askerlerimizi çektiğimizde de herkes  bunun 'korkunç' olduğunu söyledi. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  konuştum ve sınırın biz olmadan gayet iyi olduğunu söyledi. (Türkiye ve Suriye)  Bu sınırı 2 bin yıldır siyasileştiriyorlar. Biz Türkiye ve Suriye sınırını  koruyorduk. Şimdi askerlerimizi evde istiyoruz. 1 yıl önce bu kararı verdiğimde  eleştirildim, şimdi onlar kendi sınırlarını koruyor. Biz petrolü koruduk. Ancak  bir noktada petrole ilişkin sıkıntıları da düzelteceğiz ve oradan çıkacağız."
 
Rusya soruşturmasını "darbe girişimi" olarak niteledi
 
Trump, Rusya soruşturmasını da bir kez daha "tezgah" olarak  nitelendirerek "Rusya soruşturması, bir avuç kötü polis ve diğerleri tarafından  yapılan bir darbe girişimiydi." yorumunda bulundu.
 
Kovid-19 salgını nedeniyle kapatılan, camiler de dahil ibadethanelerin  açılması gerektiğini savunan Trump, bu çağrısına uymayan valilerin yetkilerinin  üzerine kendi yetkisini kullanacağını belirtti.