Trump açıkladı: Onu kovmayacağım

AA |  11 Ekim 2018 Perşembe - 20:19 | Son Güncelleme : 11 10 2018 - 20:19

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ı kendisini hayal kırıklığına uğratmasına karşın görevden almayacağını söyledi.


Trump, Fed Başkanı Powell'ı kovmayacak  - ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiğinden bu yana 6 kez faiz artıran Fed'i hedef alan  açıklamalarına devam ediyor.
 
New York borsasında son günlerde yaşanan sert kayıplardan Fed'i  sorumlu tutan Trump, "Bunun, Fed'den ve faiz oranlarından kaynaklanan bir  düzeltme olduğunu düşünüyorum." dedi.
 
Trump, ayrıca Fed Başkanlığına atadığı Jerome Powell'ı çok "katı"  olmakla itham ederken, bankanın faiz artırımlarına devam ederek hata yaptığını  savundu.
 
Güçlü doların Amerikan şirketlerinin işini zorlaştırdığını vurgulayan  Trump, Fed Başkanı Powell'ı kovmayı düşünüp düşünmediği sorusuna "Hayır. Onu  kovmayacağım. Sadece hayal kırıklığı yaşıyorum." yanıtını verdi.
 
Başkan Trump dün de Fed'i eleştirirken "Fed'in yanlış yaptığını  düşünüyorum. Piyasalar çok sıkı. Fed kafayı yedi." ifadesini kullanmıştı.
 
New York borsasında deprem
 
New York borsası, çarşamba günü son dönemlerin en kötü performansını  gösterirken, Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 4'ün üzerinde düşüşle son 2 yılın,  Dow Jones ve Standard & Poor's 500 endeksleri ise sırasıyla yüzde 3,15 ve yüzde  3,29 azalışla son 8 ayın en büyük kayıplarını vermişti.
 
Dow Jones ve Standard&Poor's 500 endeksleri bugün de satış ağırlıklı  seyrini sürdürüyor.
 

ETİKETLER