Trump'a şok! Kapılar bir bir kapandı...

AA |  24 Nisan 2019 Çarşamba - 8:47 | Son Güncelleme : 24 04 2019 - 8:47

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin bugüne kadar 21 ülkeden Suriye'ye asker gönderme talebinde bulunduğu, bunların yarısının olumlu cevap vermediği öne sürüldü. Bazı ülkelerin de çok küçük ölçekli destek sözü verdiği belirtildi. Çoğu Avrupa ülkesi içerideki siyasi baskıdan dolayı sadece DEAŞ ile mücadelede yer almak istiyor, ancak DEAŞ sonrası süreçte Suriye'de bulunmak istemiyor.


ABD yönetiminin Suriye'den askerlerini çekerken, SDG  ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK'nın Suriye'de kontrol ettiği alanlar için Avrupa ve Arap  ülkelerinden aradığı desteği bulamadığı iddia edildi. Amerikan Wall Street Journal gazetesinin ABD'li ve yabancı yetkililere  dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin bugüne kadar 21  ülkeden Suriye'ye asker gönderme talebinde bulunduğu, bunların yarısının olumlu  cevap vermediği öne sürüldü.
 
Haberde, isimleri açıklanmayan yetkililerin, geri kalan ülkelerin de  çok küçük ölçekli destek sözü verdiğini kaydettiği belirtildi.Trump yönetiminin şu ana kadar Avrupalı müttefiklerle iki tur resmi  görüşme yaptığı kaydedilirken, ABD'li yetkililerin ocak ayında İngiltere Almanya, Fransa, Danimarka, Avustralya, Norveç ve Belçika başkentlerinde ilk tur  görüşmelerini gerçekleştirdiği ifade edildi.
 
ABD'nin 14 Avrupa ülkesi ile daha geçen haftalarda görüştüğü ve bu  ülkelerden de lojistik destek, askeri eğitim ve istikrarı sağlama amaçlı finansal  yardım talebinde bulunduğu kaydedildi.
 
Çoğu Avrupa ülkesinin içerideki siyasi baskıdan dolayı sadece DEAŞ ile  mücadelede yer almak istediği, ancak DEAŞ sonrası süreçte Suriye'de bulunmak  istemediğine dikkati çekilirken, bazı ülkelerin ABD'nin Suriye'deki stratejisinin  detaylarını açıklamasını beklediği, diğer bazı ülkelerin ise askeri  operasyonlardan ziyade sadece insani yardım konularında destek verebileceğini  ifade ettiği iddia edildi.
 
Diğer taraftan ABD'nin Arap ülkelerinden de parasal ve askeri olmayan  yardımlar yapma talebinde bulunduğu savunuldu.
 
Trump yönetiminin müttefik ve ortaklarından terör örgütü YPG/PKK'nın kontrol ettiği  alanlarla ilgili aradığı desteği bulamamasının, ABD askerlerinin ülkeden  çekilmesini de karmaşıklaştırdığına vurgu yapıldı.
 
"Türkiye ile görüşmelerde ilerleme var"
 
ABD'nin Avrupa'dan aradığı desteği bulamaması, dikkatleri Suriye'nin  kuzeydoğusunda güvenli bölge kurulması konusunda Türkiye ile yaptığı görüşmelere  çevirdi.
 
Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan ABDli bir savunma  yetkilisi, "Suriye'de güvenli bölge konusunda Türkiye ile devam eden  görüşmelerde, iki ülke arasındaki diğer konulara nispeten ilerleme var."  ifadesini kullandı.
 
Trump, aralık ayında Suriye'den tüm Amerikan askerlerini çekeceğini  açıklamıştı.
 
Resmi rakamlara göre, ABD'nin Suriye'de 2 bin askeri bulunuyor.
 
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), daha sonra bu askerlerin küçük bir  kısmının ülkede kalacağını ve ağırlıklı olarak NATO ortaklarından oluşan bir  gözlem gücünün kurulacağını duyurmuştu.
 
Trump da sosyal medya hesabından, Türkiye-Suriye sınırında güvenli bir  bölgenin kurulacağını açıklamıştı.
 

ETİKETLER