Trump'a sert tepki: Sen sefil birisin

AA |  27 Mart 2020 Cuma - 6:53 | Son Güncelleme : 27 03 2020 - 6:53

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yakalanması veya tutuklanması için ABD'nin 15 milyon dolar ödül koymasına ilişkin, "Donald Trump hükümeti, aşırı derecede bağnaz, bayağı, sefil bir hareketle bir dizi sahte suçlama başlattı." dedi.


Devlet Başkanı Maduro, Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores'te yeni tip  koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı kurulan komisyon toplantısında  açıklamalarda bulundu.
 
Maduro, ABD'nin kendisinin yakalanması veya tutuklanması için bilgi  verilmesi karşılığında 15 milyon dolar ödül koymasına sert tepki gösterdi.  Nicolas Maduro, "Donald Trump hükümeti, aşırı derecede bağnaz, bayağı, sefil bir  hareketle bir dizi sahte suçlama başlattı. Tıpkı 19. yüzyılın ırkçı kovboyları  gibi savaşmaya hazır olan devrimcilerin başına ödül koyuyorlar. Sen sefil birisin  Donald Trump. O sadece ırkçı ve üstünlük yanlısı davranmıyor, uluslararası  ilişkileri bir zorba gibi yönetiyor." ifadelerini kullandı.
 
Alcala başarısız olduğu için ödül koyuldu
 
Maduro, silahlı eylem yapılması amacıyla Venezuela'ya silah  gönderdiğini açıklayan eski Tümgeneral Cliver Alcala'nın başarısız olması  nedeniyle ABD tarafından yakalanmak istendiğini, bu nedenle ödül konulduğunu  savundu.
 
Eski Tümgeneral Alcala'nın askeri geçmişi hakkında değerlendirmelerde  bulunan Maduro, "Çok sevilen bir askeri hayatı yoktu çünkü halkı küçümsüyordu.  Onun uyuşturucu kaçakçılarıyla fotoğraflarını gördük, hakkında soruşturma  başlatıldı ve ülkeden kaçtı.  ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi'nin kölesi  oldu, ona bu (Venezuela'ya silah göndermesi)şekilde görevler verdiler. O da,  Guaido ile bir anlaşma imzaladığını açıkladı." şeklinde konuştu.
 
ABD Adalet Bakanlığı "uluslararası uyuşturucu kaçakçılığında rolleri  olduğu" gerekçesiyle Maduro ile Venezuela yönetimindeki bazı kişiler hakkında  iddianame hazırladığını, Maduro'nun yakalanması veya tutuklanması için 15, diğer  4 kişi için de 10 milyon dolar ödül koyduğunu açıklamıştı.
 
ABD'nin yakalanması için ödül koyduğu eski Tümgeneral Alcala,  Kolombiya'da katıldığı bir radyo programında Venezuela'da silahlı eylem yapılması  amacıyla muhalif lider Guaido ile anlaşarak ülkeye silah gönderdiğini duyurmuştu.
 
Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez de düzenlediği  basın toplantısında, Venezuela'ya gönderilmek istenen silahlarla ülkede  paramiliter grupların kurularak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını  nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağında, başta Devlet Başkanı hedef alınarak  ülkede silahlı eylem planı olduğunu açıklamıştı.