Trump’a en güzel yanıt

13 Ocak 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 13 01 2018 - 2:30

ABD liderinin Haiti, Afrika ve El Salvadorlu göçmenler için “Bu b.k çukuru ülkelerden niye insan kabul ediyoruz?” cümlesini kullandığı ortaya çıktı. New York Daily News tepki olarak kapağında Trump’ı b.k şeklinde karikatürize etti


Seçim kampanyası döneminden bu yana göçmen karşıtı sözleri ve politikalarıyla adından söz ettiren ABD Başkanı Donald Trump bu kez de Oval Ofis’te gerçekleştirdiği son görüşmede sarfettiği cümleyle gündeme damgasını vurdu. Yerel basına yansıyan haberlere göre Trump görüşmede Afrika ülkeleriyle El Salvador ve Haiti’yi kast ederek, “Bu b.k çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz?” dedi. Trump ayrıca “Neden daha fazla Haitiliye ihtiyacımız olsun. Onları dışarı çıkartın” ifadelerini de kullandı.

Norveçli istiyor

Trump görüşmede, ABD’nin Norveç gibi ülkelerden gelen göçmenleri ise ‘hoş karşılayacağını’ söyledi. Haberin duyulmasının ardından çok sayıda Norveçli, sosyal medya üzerinden “Trump’ın başkan olduğu bir ülkeye neden göç edelim” sözleriyle ABD liderine tepkilerini gösterdi. Trump yönetimi bu hafta El Salvador’dan gelen 200 bin göçmenin Geçici Koruma Statüsü’nden (TPS) çıkarılmasını onaylamıştı. Karar ülkede yaklaşık 30 yıldır yaşayan El Salvadorlulara gelecek yıla kadar yasal oturum başvurusu yapmamaları halinde sınır dışı edilmelerini öngörüyor. 1991’dek depremin ardından bu ülkeden gelenlere geçici oturum izni verilmişti. Haitililer ve Nikaragualılar da TPS programından çıkarılmıştı.

‘Kendi elçiliğinin davetini reddetti’

TRUMP’ın Twitter’dan Londra ziyaretini ertelediğini duyurmasının üzerinden 7 saat geçmeden İngiltere Başbakanı Theresa May karşı atağa geçti. May’in sözcüsü, “İki ayrı davet söz konusu. Biri resmi devlet ziyareti. Bunda bir değişiklik yok. Diğer davet, ABD’nin Londra Büyükelçiliği tarafından yeni elçilik binasının açılışı için yapıldı. Ertelenen o ziyaret” dedi. Trump mesajında, “Londra ziyaretimi iptal etmemin nedeni; büyükelçiliğimizi ‘hiç’ uğruna satan Obama yönetimini sevmemem; çok kötü bir proje. Benden onun kurdelesini kesmemi istiyorlar ama HAYIR!” ifadelerini kullanmıştı.

‘ÖYLE DEMEDİM’

Beyaz Saray Trump’ın ifadelerini yalanlamazken, ABD lideri görüşmede ‘sert’ bir dil kullandığını, buna karşın bahsi geçen ülkeler için ‘b.k çukuru’ ifadesini kullanmadığını öne sürdü. Kongre’nin tek Haiti asıllı üyesi Cumhuriyetçi Mia Love Twitter’dan yaptığı açıklamada Trump’ın ‘düşmanca, bölücü ve elitist’ açıklaması için özür dilemesini istedi. Demokrat Parti’li Kongre Üyesi Luis Gutierrez de “Her zaman Başkan Trump’ın belli ülkelerden gelen insanları ya da belli renkteki insanları sevmediğini biliyorduk. Artık yüzde yüz güvenle, Başkan’ın Anayasamız’daki değerleri paylaşmayan bir ırkçı olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Kim’le ‘iyi geçiniyor’

ABD Başkanı Trump, Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda, defalarca laf dalaşına girdiği Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’la ‘iyi bir ilişkisi olabileceğini’ söyledi. Trump röportajda, “İnsanlarla ilişki kuruyorum. Bilseniz çok şaşırırdınız” diye konuştu. Trump’ın bu sözleri Washington ile Pyongyang arasında gizli temas kurulmuş olabileceği yorumlarına neden oldu.

 

ETİKETLER

Donald Trump ABD