Trump'a destek, azil sürecinin ardından yüzde 6 arttı

AA |  19 Aralık 2019 Perşembe - 2:59 | Son Güncelleme : 19 12 2019 - 2:59

ABD Başkanı Donald Trump'a kamuoyu desteği, hakkında azil soruşturması başlatılmasının ardından yüzde 6 artış gösterdi.


Küresel araştırma şirketi Gallup'un son anketine göre, Trump'a olan  destek azil sürecinin başlaması ile arttı.
 
Cumhuriyetçiler arasında Trump'a olan destek yüzde 89'u buluyor.
 
Amerikan halkı, Trump'ın azledilmesi konusunda da görüş ayrılığı  yaşıyor. Ankete katılanların yüzde 51'i Trump'ın azledilmesine karşı çıkarken,  yüzde 46'ı ise azledilmesi gerektiğini düşünüyor.
 
Ankete göre, Trump'a olan destek azil sürecinin başlaması ile 6 puan  artarak yüzde 45'e yükseldi
 
Trump'a yönelik "görevin kötüye kullanılması" ve "Kongrenin işleyişini  engellemek" başlıklarından oluşan azil maddelerinin görüşüldüğü ve oylanacağı  oturum Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nde devam ediyor.
 
Trump, eski ABD başkanları Andrew Johnson ve Bill Clinton'ın ardından  Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda hakkında azil maddeleri oylanacak 3'üncü  başkan olacak.
 
Trump'ın Temsilciler Meclisi'nde azledilmesi durumunda, süreç  Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato'ya taşınacak ve burada bir yargılama  süreci başlayacak.
 
Trump'a yönelik azil soruşturması
 
ABD Başkanı Trump'ın, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile  temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, Zelenskiy'e rakibi Biden ve ailesini  soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddiaları  eylül ayında basına yansımış ve Demokratlar söz konusu iddialar üzerine azil  soruşturmasını başlatmıştı.