Trump’a ‘arkadaş’ darbesi

25 Ağustos 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 25 08 2018 - 2:30

Trump’ın eski arkadaşı, medya patronu David Pecker’ın, ABD liderinin avukatı Michael Cohen’le ilgili davada savcılıkla ‘dokunulmazlık’ karşılığında işbirliği yaptığı ortaya çıktı


ABD’nin önde gelen medya şirketlerinden ‘American Media’nın Başkan Donald Trump’a yakınlığıyla tanınan CEO’su David Pecker’a, ‘Cohen davası’ kapsamında federal savcılar tarafından dokunulmazlık verildi. Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’e açılan yolsuzluk davasında, Cohen’in Trump’la ilişki yaşadığı iddia edilen iki kadına sessiz kalmaları için 2016 seçimleri öncesinde para ödediği ve bunun Trump’ın yönlendirmesiyle yapıldığı ortaya çıkmıştı. Savcılıkla işbirliğine giden Cohen itiraflarıyla doğrudan Trump’ı zan altında bırakmıştı.
 
Trump’ın sırdaşı ve eski arkadaşı olarak bilinen Pecker’ın, Cohen ve ABD Başkanı’nın iki kadına yapılan ödemeler konusunda ne gibi rolleri olduğunu anlatmak üzere savcılarla bir araya geldiği belirtiliyor. Medya patronunun vereceği bilgilerin Trump’a zarar verecek nitelikte olabileceği söyleniyor.
Cohen’in savcılıkla yaptığı anlaşmaya ilişkin mahkeme belgelerine göre Pecker, Trump’a 2016’daki seçim kampanyası sırasında olumsuz haberlerin savuşturulması konusunda yardımcı olma teklifinde bulundu. Haberi ilk olarak Wall Street Journal gazetesi ve Vanity Fair dergisi duyurdu. Wall Street Journal’a göre Pecker savcılarla eski porno yıldızı Stormy Daniels ve Playboy mankeni Karen McDougal’a yapılan ödemelerle ilgili ayrıntıları paylaştı. Pecker’ın iki kadına yapılan ödeme konusunda Cohen’in ifadesine destek verdiği doğrulanırsa, bu Trump’ı zor durumda bırakabilir.
 
Çelişkili ifadeler
 
Daniels ve McDougal’la ilişki yaşadığını reddeden Trump, kadınlara yapılan ödemelerle ilgili bilgi sahibi olup olmadığı yönünde çelişkili ifadeler kullanmıştı. Trump Nisan ayında Daniels’a yapılan ödemeyle ilgili bilgisi olduğunu yalanlamıştı. Perşembe günü Fox Haber kanalına çıkan Trump, bu kez ödemelerden sonradan haberi olduğunu söylemişti. Bu arada Vanity Fair dergisine göre, National Enquirer gazetesinin bağlı bulunduğu ana şirket American Media’nın içerik yayın yönetmeni Dylan Howard’a da dokunulmazlık verildi.
 
‘Azledilirse halk ayaklanır’
 
Başkan Trump’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani, ABD liderinin azledilmesi halinde ayaklanma çıkacağı uyarısında bulundu. Sky News’e konuşan Giuliani, Trump’ın azledilmesi halinde yaşanacaklardan söz ederek ‘gözdağı’ verdi. Giuliani, Trump’ın koltuğundan indirilmesinin yalnızca siyasi güdülerle yapılabileceğini savunarak, bu durumda ABD halkının ayaklanma başlatacağını iddia etti. Eski kişisel avukatı Michael Cohen ve eski kampanya direktörü Paul Manafort’un mahkemede suçlanması sonrası ABD medyasında başlayan ‘azil süreci’ tartışmaları hakkında konuşan Trump, “Eğer herhangi bir zamanda azledilirsem piyasa çöker” demişti.
 
Başkan ‘dipte’
 
Trump’ın eski avukatının itirafçı olmasıyla birlikte ‘Trump azledilecek’ konusu ABD gündeminde geniş bir şekilde tartışılırken, Time dergisi son kapağına ABD liderinin Oval Ofis’te boğulduğunu simgeleyen bir kapak hazırladı. Trump için ‘Dipte’ yorumu yapılan son kapağın 27 Şubat 2017’de yayınlanan sayının kapağında yer alan karikatürün devamı olduğu belirtildi. Çizer Tim O’Brien tarafından tasarlanan kapak serisinde, Trump’ın başkanlığı döneminde karşılaştığı sorunlar gösterilmeye çalışılıyor. Serinin ilk kapağı Şubat ayında ‘Beyaz Saray’da Kaos’ başlığıyla yayımlanmıştı. İkinci kapakta ise Trump’la ilişki yaşadığını iddia eden Stormy Daniels’ın sahne adına gönderme yapılarak ‘Fırtınalı’ (Stormy) başlığı kullanılmıştı.
 
Belgeler kasada
 
Trump’ın National Enquirer gazetesiyle samimi bir ilişkisi bulunuyor. Associated Press haber ajansına konuşan gazetenin eski çalışanları, NBC’de ‘The Apprentice’ (Çırak) programının yayınlandığı günlerden itibaren Trump ile ilgili olumsuz haberlerin görmezden gelindiğini anlattı. 2010 yılında Cohen’in girişimiyle, National Enquirer Trump’ın başkan adaylığı için PR çalışması yapmaya başladı, okurlarını da Trump yanlısı internet sitesine yönlendirdi. Gazete 2016 başkanlık seçimlerinde Trump’a destek verdi. Gazete ilk kez seçimde bir adaya resmi olarak destek oluyordu.
 
American Media şirketi ile bağlantılı olan iki kişiye göre, Trump’ın ilişki yaşadığı iddia edilen iki kadına yapılan ödemelerle ilgili sözleşmeler ve belgeler kıdemli editörün ofisinde tutuluyordu. Karen McDougal’a verilen sus payının kontratı ve Trump’ı zor durumda bırakacak olan diğer haberlere ilişkin kayıtlar da başka ünlü isimlerin yaptığı benzer anlaşmaların belgelerinin muhafaza edildiği yerde tutuluyordu. Trump’ın yemin töreninden önce tutuldukları yerden çıkarılan belgelerin imha edilip edilmediği bilinmiyor.

ETİKETLER