TRT Çocuk'ta çizgi karakter "AGİ" ile sıfır atığı anlatacaklar

AA |  21 Mart 2020 Cumartesi - 14:54 | Son Güncelleme : 21 03 2020 - 14:54

Eskişehir'deki bir animasyon firması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında hazırladığı "AGİ" adlı çizgi diziyle çocuklarda geri dönüşüm ve çevre bilincine katkıda bulunmayı hedefliyor.


Eskişehir'deki bir animasyon firmasınca  çocuklarda geri dönüşüm ve çevre bilincinin aşılanması amacıyla "AGİ" adlı çizgi  film hazırlandı. 
Anadolu Üniversitesi (AÜ) Yunus Emre Yerleşkesi'ndeki Teknopark'ta  bulunan ve Emre Ozan Şirin ile Can Berk Özden tarafından kurulan animasyon  firması "Motion Boom", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan  himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen Sıfır Atık Projesi  kapsamında çizgi film projesi yaptı.
Atık Kağıt ve Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneğince de desteklenen, TRT  Çocuk kanalında yayınlanacak çizgi filmde "AGİ" adlı triportör (eşya taşımak için  bir kasası bulunan, çoğu kez motorlu, üç tekerlekli küçük taşıt, üçteker) ve 14  ana karakterin başından geçen olaylarla çocuklara geri dönüşümün öneminin ve  çevre bilincinin aşılanması amaçlanıyor.
 
Kamu spotu fikri çizgi filme dönüştü
Animasyon şirketinin kurucu ortağı ve yönetmeni Emre Ozan Şirin, kamu  spotu ve maskot hazırlamak için yola çıktıklarını ve bu fikirle "AGİ" adında  şirin bir triportör karakteri hazırladıklarını söyledi.
Daha sonra karaktere bir dönüşüm kamyonu kasası eklediklerini belirten  Şirin, şöyle konuştu:
"Kamu spotu için hazırlanan pilot bölümün ardından AGİ'nin çizgi  diziye dönüştürülmesi kararı alındı. İnsan ile kamyon, robot, çöp konteyneri ve  kumbara gibi objelerden oluşan 15 ana karakterimiz bulunuyor.  Sayın Emine  Erdoğan himayesinde yürütülen projede yer almaktan mutluyuz. Bu güzel projeye  sevimli bir yüz kazandırdık. Çocukların seveceği ve benimseyeceği bir karakter  yaptık. Bu karakter aracılığıyla, geri dönüşümü, bunun nasıl yapıldığını ve çevre  bilincini anlatarak çocukları eğlendirmek istiyoruz. TRT Çocuk kanalında  yayınlanacak çizgi dizinin birinci sezonunu neredeyse tamamlandık. AGİ adlı çizgi  dizimizle sıfır atığı her yönüyle anlatmayı planlıyoruz."
Firmanın ortaklarından Can Berk Özden de geçen yıl iki personelle yola  çıkıp kurdukları animasyon şirketlerinde şu anda 7 kişiye istihdam sağladıklarını  aktardı.
Özden, "Kamu spotu olarak başlayan projeyi çizgi film serisi haline  getirdik." ifadesini kullandı.