Toplu taşımada 'yüz tanıma' dönemi

21 Haziran 2018 Perşembe - 15:38 | Son Güncelleme : 21 06 2018 - 15:38

Çin 'in başkenti Pekin'de metro istasyonlarına yüz tanıma sistemi entegre edilmesi düşünülüyor. Söz konusu sistem hayata geçtiğinde kullanıcıların bilet okutması gerekmeyecek. Zira sistem yolcuyu yüzünden tanıyarak geçiş izni verecek.


Çin son dönemde yeni nesil teknolojik atımlımlar ile dünya basınında kendisine yer buluyor. 

Geçtiğimiz aylarda polisler yüz tanıma özelliğine sahip gözlükleri kullanmaya başladığı Pekin'de şimdi de metro istasyonlarına yüz tanıma teknolojisi entegre edilmesi tartışılıyor. Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz teknoloji önümüzdeki günlerde Çin'de hayata geçebilir. Zira Pekin yönetimi ülkenin başkentini yüz tanıma sistemi ile donatmakta kararlı görünüyor.  Geçtiğimiz aylarda polisler yüz tanıma özelliğine sahip gözlükleri kullanmaya başladığı Pekin'de şimdi de metro istasyonlarına yüz tanıma teknolojisi entegre edilmesi tartışılıyor.

Söz konusu sistem ile yolcuların biletlerinin yüzleri olacağı, sistemin yolcuları yüzlerinden tanıyarak trene giriş izni vereceği ve bu sayede turnikelere de ihtiyaç kalmayacağı belirtiliyor.  Dünyanın en çok nüfusa sahip ülkesi olan Çin'de metro istasyonlarındaki yoğunluk ciddi sorunlardan biri.
 
Yetkililer bu sistem ile metro istasyonlarındaki yoğunluğun ciddi oran azaltıla bilineceği iddiasında.
 

ETİKETLER