TOKİ konut üretiminde 800 bini aştı

AA |  13 Ağustos 2017 Pazar - 10:56 | Son Güncelleme : 13 08 2017 - 10:56

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, 15 yılda 800 bin 112 konut ürettiklerini belirterek, "Dar gelirli, konuta erişmekte zorlanan vatandaşları konut sahibi yapmak için var gücümüz ile çalışıyoruz." dedi.


Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1984 yılında kurulan TOKİ'nin  2002 yılına kadar toplam 43 bin 145 konut üretebildiğini belirtti.

Öncelikli hedeflerinin dar gelirli ve bugüne kadar hiç konut sahibi  olmamış, konut almakta zorlanan vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu  vurgulayan Turan, "Sosyal devletin en önemli yansıması vatandaşın barınma  ihtiyacını karşılamasıdır. İdare olarak bunu gerçekleştiriyoruz. Sosyal devletin  en önemli yansıması bu idaredir. Vatandaşlar için yegane dost eli bir  kuruluştur." ifadesini kullandı.

Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"2002 yılında başlayan güçlü hükümet ve siyasi istikrarın katkısı ile  idare olarak insanımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak  amacıyla 15 yılda 800 bin 112 konut inşa ettik. Dar gelirli, konuta erişmekte  zorlanan vatandaşları konut sahibi yapmak için var gücümüz ile çalışıyoruz.  Türkiye'nin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kurarak, onlarca yeni konut  projesini hayata geçirerek 2023 yılına kadar 1 milyon 200 bin konuta ulaşmayı  planlıyoruz."

Öncelik dar gelirli vatandaşların

Toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla hizmetlerini  sürdüklerini,  TOKİ'nin ürettiği konutların yüzde 85'inin sosyal konut olduğunu  ifade eden Turan, şunları söyledi:

"Dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımıza dönük konut ve sosyal  yaşam alanlarımızın inşası sürerken, özel kontenjan ayırdığımız başta şehit  yakını ve gazilerimiz olmak üzere konut ihtiyacı olan vatandaşlarımızı TOKİ  çatısı altında yuva sahibi yapmaya çalışıyoruz. Engelli vatandaşlarımız ve  emeklilerimize sunduğumuz avantajlar ve özel kontenjan uygulamasını da aynı  hassasiyetle sürdürüyoruz. Yıllarca ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için  çalışan emekli büyüklerimizi de dinlenme dönemlerinde rahat ettirmek istiyoruz.  Evi olmayan emekliler için her projeden ayırdığımız konut oranı yüzde 25'dir. 240  aya kadar vadeli satış yapılıyor. Taksit oranları ise 250 liradan başlayarak,   şehirlere göre farklılık gösteriyor. İdare olarak hedefimiz her yıl evi olmayan  15 bin emekli vatandaşımızı konut sahibi yapmaktır."

10 binden fazla sosyal donatı inşa edildi

Kamuya yönelik uygulamalar da geliştirdiklerine dikkati çeken Turan,  kamu kuruluşlarının ihtiyaçlarına bağlı olarak eğitim, sağlık, spor ve sosyal  binaları ve kamu hizmet binalarını da içeren sosyal donatılar inşa ettiklerini  aktardı.

Turan, "Kamu kuruluşları ile yaptığımız  protokoller çerçevesinde 266  hastane, 565'inin finansmanını idare olarak karşıladığımız bin 40 okul, 19  üniversite, 19 stadyum, 71 bin 873 kapasiteli 189 yurt/pansiyon, 657 cami, 96  sağlık ocağı, 42 kütüphane, 992 spor salonu, 858 ticaret merkezi, 192 kamu hizmet  binası olmak üzere toplam 10 bin 324 sosyal donatı yaptık ve yapmaya devam  ediyoruz." diye konuştu.

ETİKETLER

TOKİ Ergün Turan konut