TMSF'den unutkan vatandaşa 240 milyon liralık çağrı

AA |  21 Şubat 2020 Cuma - 15:38 | Son Güncelleme : 21 02 2020 - 15:38

Son 10 yıldır işlem yapılmayan 1 milyon 72 bin hesapta yaklaşık 240 milyon lira unutulurken, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkilileri vatandaşın parasını alması için hesaplarını kontrol etmesi çağrısında bulunuyor. Peki, TMSF zaman aşımı sorgulaması nasıl yapılır?


Bankacılık Kanununun 62'nci maddesi gereğince, bankalar nezdinde hak  sahipleri tarafından yapılan en son işlem, talep veya yazılı talimat tarihinden  itibaren 10 yıl süreyle aranmayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve  alacaklar zaman aşımına uğruyor.  Peki, TMSF zaman aşımı sorgulama nasıl yapılır?
 
Zaman aşımına uğrayan hesaplar ise gelir kaydedilmek üzere TMSF'ye  devrediliyor. Bu yıl itibarıyla, en son 2009'da işlem görmüş hesapların TMSF'ye  devri gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda yetkililer; hak sahipleri veya mirasçıları  tarafından haziran ayının 15'inci gününe kadar aranmayan hesapların fona  devredileceği konusunda uyarıda bulunuyor.
 
TMSF zaman aşımı sorgulama
 
Vatandaşlar, zaman aşımına uğrayan hesabı olup olmadığını e-devlet,  TMSF'nin internet sitesi veya "https://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/" linkinden  sorgulayabiliyor.
 
1 milyonu aşkın mudi parasını bankada unuttu
 
Alınan bilgiye göre, 31 Aralık 2019 itibarıyla zaman aşımına uğrayan  ve bankalar tarafından TMSF'ye ön bildirimi yapılan muhtelif döviz cinsinden (TL,  dolar ve avro) hesapların TL karşılığı tutarı yaklaşık 240 milyon lira oldu.
 
Zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF’ye ön bildirimi  yapılan toplam hesap sayısı da 1 milyon 72 bin olarak kayıtlara geçti.
 
Yetkililer, bankalar tarafından TMSF'ye yapılan söz konusu ön bildirim  tutarı ve hesap adedinin, haziran ayının 15'ine kadar hak sahiplerinin  hesaplarını kontrol etmeleri ile azalmasını beklediklerini vurguluyor.