Tiroid hastalarında corona virüs enfeksiyonunun arttığına dair veri yok

AA |  22 Mayıs 2020 Cuma - 14:14 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 14:14

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Tiroid Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ersin Akarsu, tiroid hastalığı olanlarda corona virüs enfeksiyonu riskinin arttığına veya seyrinin kötüleştiğine dair veri bulunmadığını, tiroid hastalıkları için kullanılan ilaçların bağışıklık sistemini zayıflatmadığını belirtti.


Akarsu, 25 Mayıs Dünya Tiroid Günü kapsamında yaptığı açıklamada, her  yaştaki insanı ilgilendiren tiroid hastalıklarının milyonlarca kişi için değişik  sağlık problemlerine yol açtığına dikkati çekti.
 
Türkiye'de de oldukça yoğun tiroid hastası olduğunu ve çok başarılı  tedaviler uygulandığını belirten Akarsu, hastalık hakkında bilgi verdi.
 
Akarsu, tiroid bezinin metabolizma hızının ana kontrol ögesi olan  tiroid hormonlarını üretip depoladığını, bu hormonların tüm vücut dokularının ve  organlarının doğru çalışması için gerektiğini vurgulayarak, tiroid fonksiyon  bozukluğunun tüm dünyada, özellikle kadınlarda çok yaygın olduğunu, ayrıca bu tür  sorunların daha erken yaşta ortaya çıktığını anlattı.
 
Yakın zamanda doğum yapmak, menopoz sırasında ortaya çıkan hormonal  değişiklikler gibi bazı dönemlerin kadınları tiroid sorunlarına karşı daha  duyarlı hale getirdiğini aktaran Akarsu, tiroid fonksiyon bozukluğu riskinin  yüksek olduğu durumları şöyle sıraladı:
"Ailenizde tiroid sorunları varsa (hipotiroidi ve hipertiroidi, tiroid  kanserleri), Tip 1 diyabet gibi bir otoimmün hastalığınız varsa (hipotiroidi ve  hipertiroidi), 60 yaş üstündeyseniz (hipotiroidi ve hipertiroidi), kişisel  öykünüzde tiroid hastalığı varsa veya tiroid ameliyatı geçirdiyseniz, Down veya  Turner sendromunuz varsa (hipotiroidi), kişisel öykünüzde lityum kullanımı mevcut  ise (hipotiroidi), ilaçlarla aşırı miktarda iyot almışsanız (hipertiroidi ve  hipotiroidi), radyasyon tedavileri görmüş veya boyun bölgenize ışınlama  (radyoterapi) yapılmışsa, beyaz ırk ve Asyalılar diğer ırklardan üç kat daha  fazla risk altındadır."
 
İyot eksikliğinin etkisi
Prof. Dr. Ersin Akarsu, dünyada yaklaşık 1,6 milyar insanın risk  altında bulunduğu iyot eksikliğinin, dünyanın en sık görülen hastalıklarından  olduğunu, iyotun hipotiroidi (yetersiz tiroid bezi çalışması) ve hipertiroidinin  (fazla tiroid bezi çalışması) gelişiminde önemli bir faktör olduğunu vurguladı.
 
İyotun tiroid hormonu üretiminde, fetüsün ve yeni doğan bebeğin  gelişiminde temel bir unsur olduğunu belirten Akarsu, şöyle devam etti:
"Yaşamın tüm evrelerinde sağlık açısından vazgeçilmez bir besin  kaynağıdır. Vücudumuz iyot üretemediğinden, sağlıklı bir beslenmeyle düzenli  olarak tedarik edilmelidir. Dünya Sağlık Örgütünün bir raporuna göre, iyot  eksikliği dünya genelinde yaklaşık 54 ülkede görülmektedir. Ülkemizde de iyot  eksikliği ciddi bir halk sağlığı problemi olup 1998-2000'de başlayan sofra  tuzlarının zorunlu iyotlanması ve iyotlu tuz tüketimiyle özellikle şehir  merkezlerinde bu sorunun önüne geçilmiştir."
 
Koronavirüs salgınında tiroid hastalarına öneriler
Ersin Akarsu, tiroid hastalığı olan kişilerde koronavirüs enfeksiyonu  riskinin arttığına veya seyrinin kötüleştiğine dair veri bulunmadığına işaret  ederek, "Tiroid hastalıkları için kullanılan ilaçlar, bağışıklık sistemini  zayıflatmaz. Virüsten korunmak için yapılan genel öneriler, tüm tiroid hastaları  için de geçerlidir." uyarısında bulundu.
 
Tiroid bezinin az çalıştığı hipotiroidi hastalarının, tiroid hormonu  alanların kontrollerinin bu dönemde ileri tarihlere ertelenebileceğini, ancak  ilaç dozunun değiştirilmemesi gerektiğini belirten Akarsu, şunları kaydetti:
 
"Tiroid bezinin çok çalıştığı hipertiroidi hastalarında antitiroid  ilaç (metimazol, propiltiyourasil) kullananlarda zamanında ölçüm yapılarak ilaç  dozu ayarlamak gerekebilir. Uzun süre ölçüm yaptırmadan antitiroid ilaçları  kullanmak doğru değildir. İlacınızın dozunu kendiniz değiştirmeyin. Kesin kararı  hekiminiz verecektir, hekiminizi arayarak öğrenebilirsiniz. Tiroid bezinin fazla  çalışması nedeniyle antitiroid ilaç (metimazol, propiltiyourasil) kullanan  hastalarımız; boğaz ağrısı, ateş yüksekliği, gribal enfeksiyon gibi bulgularınız  olursa ilacınızı kesin ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Yukarıda  bahsedilen şikayetleriniz yoksa ilaçlarınızı kesmeyin."
 
Toplumu bilgilendirmek için videolar hazırlandı
Koronavirüs tedbirleri kapsamında, 25 Mayıs Dünya Tiroid Günü'de  hastalarla yüz yüze toplantılar düzenleyemediklerini aktaran Akarsu, hastaları ve  toplumu bilgilendirmek amacıyla guatr, tiroid nodülü, tiroid kanseri,  hipertiroidi ve hipotiroidi, gebelerde tiroid hastalığı, tiroid ilaçlarının  kullanımı, tiroid fonksiyon bozuklukları, iyot eksikliği ve yeterli iyot almanın  önemine dikkat çeken, koronavirüs salgını döneminde çeşitli tiroid  hastalıklarının takip ve tedavisi için bazı faydalı bilgileri de içeren videolar  hazırladıklarını anlattı.
 
Akarsu, bu kayıtların gerek derneğin internet sayfasında  (www.temd.org.tr) gerekse diğer bazı internet kanalları yoluyla yayınlandığı  bilgisini verdi.
 

ETİKETLER

Tiroid corona virüs