Tırnaklarımı kırmızıya boyarım vahşi alevleri söndürmek için uçarım

10 Haziran 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 10 06 2018 - 2:30

Orman Bakanlığı’na bağlı yangın söndürme filosunda 7/24 görev yapan, yangın filosunun gözü kara pilotlarından Burcu Dinçer aynı zamanda Türkiye’nin de ilk kadın yangın söndürme pilotu...


Yazın gelmesiyle orman yangını sezonu da açıldı. Orman Bakanlığı’na bağlı yangın söndürme filosunda 7/24 görev yapan helikopter ve uçaklar hem yangının seyrini izliyor hem de yayılmasına engel olup söndürme işlemine kara ekipleri yangın alanına ulaşmadan başlıyor. Yangın filosunun gözü kara pilotlarından Burcu Dinçer aynı zamanda Türkiye’nin de ilk kadın yangın söndürme pilotu. 28 yaşındaki Dinçer, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nde yangın söndürme helikopteri pilotu olarak bir yıldır görev yapıyor. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Ankara’da sivil havacılık okulunda 2,5 yıl eğitim alıp pilot olan ve Boeing 737-800 sertifikası da bulunan Dinçer, bir süre özel bir havayolu şirketinde çalıştıktan sonra yangın söndürme helikopteri pilotu olarak Orman Bakanlığı’na başvurmuş. Yangın söndürme helikopteri pilotu olarak geçen yıl Antalya’ya atandığını tarihten bu yana aralıksız görev yaptığını belirten Dinçer, havacılığa küçük yaşlarda karar verdiğini ve bu hayalini pilot olarak gerçekleştirmenin gururunu yaşadığını aktardı. Bugüne kadar 100’e yakın yangına müdahale ettiğini söyleyen Dincer, orman yangınlarını “vahşi alev” olarak nitelendiriyor. Dinçer, “Operasyonlara makyajlı gitmiyorum ama kırmızı ojem eksik olmaz. Kadınlığımdan, kadın olmaktan vazgeçmiyorum. Bu işte o kokpite girdiğinizde kadın veya erkek olmanız fark etmiyor” diyor.

Kokpitteki sıcaklık bazen 60 dereceyi buluyor

Türkiye’de 24 adet bulunan yangın söndürme helikopterlerinden birini uçuran ve zorlu operasyonlara katılan Dinçer’e çalışma arkadaşları “ateş kartalı” diyor, her yangın söndürme operasyonunda yaklaşık 2 saat 15 dakika havada kalabildiklerini, ve her seferde 2,5 ton suyu alevlere döktüklerini söyleyen Dinçer, “İhbar geldikten 5 dakika sonra helikopterde oluyor, 7’nci dakikada da havalanıyoruz. Akdeniz’in biz en iyi ve hızlı ekibiyiz, yangına havadan helikopterle müdahalede hız çok önemli, sonuçta ilk müdahaleyi biz yapıyoruz ardımızdan yer ekipleri giriyor sahaya. Gece uçuş yapmıyoruz, ama günün ilk saatlerinden hava kararana kadar olan sürede görev başındayız. Yangının direkt üstüne gidiyoruz, bazen kokpitteki sıcaklık 60-65 dereceyi buluyor. Çok hızlı manevra yapmak sürekli su almak ve boşaltmak için alçalıp yükselmek zorundayız” diyor.

Yaptığımız görev kutsal

İlk göreve çıkışını da şöyle anlatıyor genç pilot, “Çanakkale’de geçici görevdeydim, merkeze ihbar geldi, havalandık. Adrenalinim tavan yaptı, ama ekip o kadar tecrübeliydi ki başarıyla yangını söndürdük. İzmir’de de yangına müdahale ettim, görev yerim Antalya’da bu sene çok sık yangın çıktı hepsini hızla söndürdük. Yanan ormanın üstünde uçunca adeta içim yanıyor, yaptığımız görevin çok kutsal olduğuna inanıyorum. Bu nedenle herkesin içinde bir tutkusu olmalı ve bunun için çalışmalı. Genç kızlara örnek olmak istiyorum. Karşılarına olumsuzluklar çıkabilir ama pes etmesinler, yılmasınlar ve aktif olsunlar. Bir kadının başarılı olması için çok kuvvetli olması gerekiyor. Fiziki anlamda değil, psikolojik olarak.”

Bambiler var 2.5 ton su alıyor

Yangı ihbarı gelince bize koordinatları veriyorlar ve hızla yola çıkıyoruz. Su taşıdığımız bambi dediğimiz depolar var, sürekli su alıyoruz ya denizden ya da orman bölge’nin çeşitli yerlede olan havuzlarında. Destek çok büyük operasyon sırasında bu da başarıyı getiriyor.

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Andropoza girmesi kolay çıkması zor
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Kumsalda yediklerinizi nasıl yakarsınız?
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
Akıllı telefonunuz tatile hazır mı?
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
Hangi ünlü tükenmiyor ki?
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Un, tuz, şekerin alternatifi çok
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
MTV’nin en şıkları kırmızı halıdan geçti
Berna Laçin Berna Laçin
Ülkenin mutlulukla bir ilgisi olmalı
Füsun Saka Füsun Saka
Ağustos havası değil
Cem Ceminay Cem Ceminay
Ey Ivana nerelerdesin bikiniliysen ‘bizımlasın’
Teoman Hünal Teoman Hünal
Burger ile sarışın, steak ile kızıl gider
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Snapchat filtrelerine benzemek için estetik yaptırıyoruz
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
Duvardaki tuğla olan evlatlarımız
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep