Ticarette yeni rota Çin, Meksika, Afrika

06 Ağustos 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 06 08 2018 - 2:30

Ticaretin yeni rotası çizildi. Bakan Pekcan, ihracatta yeni pazarlara odaklanacaklarını belirterek, Çin, Hindistan, Meksika ve Afrika’nın potansiyel olduğunu söyledi.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni dönemdeki ticaret rotasını açıkladı. İhracat atağının devam edeceğini söyleyen Bakan Pekcan, “Etkin ve ülkelere özel stratejilerle yeni pazarlara gireceğiz. Bu kapsamda Çin, Latin Amerika, Hindistan, Meksika ve Afrika gibi potansiyel pazarlara yöneleceğiz” dedi. 
Yeni dönemde vizyonlarının “en küçük esnaftan başlayarak en büyük üretici ve ihracatçıya tek merkezden hizmet” olduğunu söyleyen Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı’nın bu yeni düzlemde proaktif stratejiler izleyerek, Türkiye’nin önünü açmak ve ülke ekonomisinin gelişimini hızlandırmak için çalışacağını vurguladı. 
Bakan Pekcan, yüksek gelirli ülkeler sınıfına yükselme vizyonunun mihenk taşının yüksek katma değerli, teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya dayalı ihracat olduğunu söyledi. Pekcan, “Geleceğin sektörlerine yatırım yapmak zorundayız” dedi. 
 
35 ticaret merkezi
 
Pekcan, şöyle devam etti: “Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ve küresel ekonomide öne çıkan sektörleri özellikle destekleyeceğiz. Bunun içinde yazılım, yapay zeka gibi yüksek teknoloji içeren ve daha fazla katma değer sağlayan alanlarda yeni nesil ihtisas serbest bölgeleri kuracağız. İhracat atağımız devam edecek. Etkin ve ülkelere özel stratejilerle yeni pazarlara gireceğiz. Bu kapsamda Çin, Latin Amerika, Hindistan, Meksika ve Afrika gibi potansiyel pazarlara yöneleceğiz. Bu coğrafyalardaki tüketicilerin ‘Made in Turkey’ yazısını görmelerini istiyoruz. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki yatırım ve ticaret fırsatlarının yakından takip ederek, Türk firmalarının bu coğrafyalarda başarılı girişimlerde bulunmalarını destekleyeceğiz. Ayrıca ticaret hacmini artırmak için potansiyel pazarlarda 35 yeni Ticaret Merkezi açacağız.”
 
Esnaf ve KOBİ’ye finansal destek
 
Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı’nın, üreticinin, esnafın ve ihracatçının finansmana daha kolay erişiminin sağlanması için yenilikçi yaklaşımlar ortaya koyacağını bildirdi. Yeni dönemde ihracatçı ve KOBİ’leri finansman anlamında rahatlatacak çalışmalar yapacaklarını aktaran Pekcan, “Eximbank enstrümanlarının çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi, bankanın sağladığı finansman imkanlarından daha fazla iş insanımızın yararlanması da gündemde olacak. Küçük esnafa ve KOBİ’lere sağlanacak finansal desteklerde de yenilikçilik ve sürdürülebilirlik ilkeleri ön planda tutulacak” diye konuştu.
 
Meyve-sebze zayiatına önlem 
 
Ruhsar Pekcan, başta yaş sebze ve meyve olmak üzere tüm gıda ürünleri ticaretinde arz ve talep dengesini sağlayıcı tedbirler alacaklarını ifade etti. Pekcan, “Türkiye’de her yıl milyarlarca liralık sebze ve meyvenin çöpe gittiği gerçeğini göz önünde bulundurursak, yeni dönemde temel hedefimiz zayiatı en aza indirmek olacak” dedi. Pekcan, gümrük kontrollerinde tüm laboratuvar işlemlerini tek noktada birleştireceklerine dikkati çekerek, “Geçmişte ayrı ayrı Bakanlıkların yaptığı analizleri tek seferde yapacağız” diye konuştu.

ETİKETLER