Ticaret Bakanı Pekcan'dan "Sanal Ticaret Akademisi" daveti

AA |  29 Mart 2020 Pazar - 11:15 | Son Güncelleme : 29 03 2020 - 11:15

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüm vatandaşlara ücretsiz olarak sundukları Sanal Ticaret Akademisi'nden, öğrencilerden ev hanımlarına, esnaf ve sanatkardan kadın ve genç girişimcilere kadar geniş bir hedef kitlenin yararlanabileceğini belirterek, "Koronavirüs nedeniyle evde kalınmasını önerdiğimiz bu dönemde zamanın etkin ve faydalı kullanımı açısından, ticaret ile ilgilenen vatandaşlarımızı Sanal Ticaret Akademisi'ne davet ediyorum." dedi.


AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Pekcan, yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) salgını nedeniyle vatandaşlara mümkün olduğu kadar evde kalmalarını  önerdiklerine dikkati çekerek, Bakanlığın online eğitim platformu olan ve herkese  ücretsiz sunulan Sanal Ticaret Akademisi'nin Kovid-19 nedeniyle evlerinde  kalanlara önemli bir fırsat sunduğunu ifade etti.
 
Tamamen kullanıcı dostu bir öğrenme ortamında sunulan bu eğitimlere  isteyenlerin bilgisayardan isteyenlerin telefondan erişebildiklerine işaret eden  Pekcan, hem yeni iş kurmayı düşünenlerin, ticaretle uğraşan kişilerin burada yer  alan bilgi ve uygulamalarla işini geliştirebileceğini hem de yeni iş  başvurularında öz geçmişlerini güçlendirmek isteyenlerin verilecek sertifikalarla  iş bulma süreçlerine değer katabileceğini anlattı.
 
Pekcan, şu anda temel olarak 3 sertifika programı geliştirdiklerini  belirterek, "İç Ticaret", "Dış Ticaret" ve "Girişimcilik" ders gruplarını  tamamlayan bir kişinin ilgili grup için hazırlanan sınavda yeterli puanı alması  halinde sertifika alma hakkı kazandıklarını söyledi.
 
Platformu 5 Mart'ta kullanıma açtıklarını hatırlatan Pekcan,  "Vatandaşımızın ilgisi yüksek oldu. Henüz bir ay bile olmadan 6 bin 500'ün  üzerinde kayıtlı kullanıcıya ulaştık, 200'ün üzerinde vatandaşımıza sertifika  verdik. İstatistiklerden görüyoruz ki bu kadar kısa bir zamanda hedef kitlemize  yayılmayı başarmışız. Kayıt yaptıranların yüzde 22'si öğrenci, yüzde 19'u  girişimci, yüzde 13'ü mühendis, 29'u ise esnaf, sanayici ve tüccar." diye  konuştu.
 
"Arzumuz daha fazla kadının platformu kullanması"
 
Bakan Pekcan,platformdaki kullanıcıların yüzde 85'inin erkek, yüzde  15'inin ise kadın olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
 
"Bizim arzumuz daha fazla sayıda kadın vatandaşımızın bu platformu  kullanarak kariyerlerine katkı sağlamalarıdır. Sanal Ticaret Akademimizde  'Türkiye'de bir şirket nasıl kurulur?' konusundan 'Nasıl ihracatçı olunur?'  anlatımlarına, 'e-ticaret nedir ve nasıl yapılır?' sorusundan Ticaret  Bakanlığının ihracatçılara sağladığı desteklere kadar birçok konuda eğitim ve  bilgilendirmeler var. Yeni tip koronavirüs nedeniyle evde kalınmasını önerdiğimiz  bu dönemde, zamanın etkin ve faydalı kullanımı açısından, ev hanımından,  öğrencisine, esnaftan, kadın ve genç girişimcilere tüm vatandaşlarımızı Sanal  Ticaret Akademisine davet ediyorum. Vatandaşımız, evlerinde kaldıkları bu  günlerde kendilerini ve işlerini geliştirebilecekleri, kariyerlerine katkı  sağlayabilecekleri bu platformu tek tıkla, ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilir.  Bu platform gençlerimizin bileklerinde altın bilezik olacak."
 
Bakan Pekcan, hazırladıkları tanıtım filmleri ile tüm sosyal medya  mecralarında yer aldıklarını ifade ederek, "Hiçbir kayıt prosedürü olmayan ve  ücretsiz faydalanılabilen akademimiz, 'www. akademi.ticaret.gov.tr' adresinde  7/24 hizmette." dedi.
 
 "81 ilden de ilgi  olması bizi memnun etti"
 
Türkiye'de 81 ilden kullanıcının akademiye kayıt yaptırdığını anlatan  Pekcan, tüm illerden derslere kayıt yaptırıldığını görmenin kendileri açısından  sevindirici olduğunu ancak bunu yeterli görmediklerini söyledi.
 
Pekcan, "Biliyoruz ki girişimci olmak ve şirket kurmak isteyen, dış  ticaret süreçleri ile ilgili bilgi sahibi olarak ihracatçı olmak isteyen,  e-ticaret yapmak isteyen veya kariyerini geliştirerek iş hayatında avantajlı  olmak isteyen geniş bir kesim var. Hedefimiz bu kitleye ulaşmak ve onların  faydalanmasını sağlamak." ifadelerini kullandı.
 
Şirketleşme ve ihracat yolunda rehberlik
 
Sanal Ticaret Akademisi ile "Nasıl ihracatçı olunur?", "İhracatta  devlet destekleri", "e-ticaret" gibi pek çok başlıkta hazırlanan eğitimler  vatandaşlara sunuluyor.
 
Bakanlık, akademiyle kısa vadede profesyonel çalışma hayatına başlayan  beyaz yakalılara, öğrencilere, bir fikri ya da özel ürünü olan ancak mevzuat ve  süreçler konusunda bilgi eksiği bulunan girişimci, ev hanımı ve zanaatkarlara  şirketleşme ve ihracat yolunda rehberlik yapmayı amaçlıyor.
 
 Akademi kapsamında şimdilik dış ticaret, girişimcilik ve iç ticaret  olmak üzere 3 konuda sertifika programı yer alıyor. Her bir programın zorunlu ve  yeterli sayıda seçmeli derslerini tamamlayanlar sınava tabi tutuluyor, başarılı  olanlara sertifika veriliyor.
 
  
 

ETİKETLER

pekcan korona corona