THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: 2023 vizyonumuza emin adımlarla yürüyoruz!

AA |  28 Kasım 2019 Perşembe - 15:05 | Son Güncelleme : 28 11 2019 - 15:05

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, İstanbul Havalimanı gibi bir aktarma merkezi ile 2023 vizyonuna emin adımlarla yürüdüklerini bildirdi.


THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’yi küresel  seyahat endüstrisinin geleceğinde daha güçlü bir marka konumuna taşımayı  hedefleyen "9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi", Antalya’da "Geleceğin  Turizmi, Turizmin Geleceği' ana teması ile yapıldı.
 
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)  organizasyonuyla düzenlenen kongreye dünya turizm pazarının önde gelen  isimlerinin konuşmacı olarak katıldı. Kongrede turizm sektöründe Türkiye ve  dünyadaki güncel durum, seyahat endüstrisinde öne çıkan eğilimler ve gelecek  vizyonu ele alındı.
 
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Aycı, "Havacılık  Sektöründeki Gelişmeler" başlıklı konuşmasında bayrak taşıyıcının Türkiye’nin  turizm ekonomisine olan katkısını ve gelecek hedeflerini aktardı. Aycı, güzel  Antalya'nın bu yıl tarihinde ilk kez 15 milyonu aşkın turisti ağırlamış olmasını  son derece önemli bulduğunu, bu başarıda büyük pay sahibi olduğuna inandığı  AKTOB’u tebrik ettiklerini belirtti.
 
Büyük başarılarla tamamlanan bir turizm sezonunun ardından 2020  yılında daha büyük başarılara hep birlikte tanıklık edeceklerini ifade eden Aycı,  şunları kaydetti:
 
"Ülkemizin dünya turizmindeki yükselişi ile hep birlikte  gururlanacağız. Ülkemiz 2016 yılında yaşadığı zorlu süreçleri hızla geride  bırakmayı başarmış ve 2018 yılında 39,5 milyon turist sayısına ulaşarak dünya  turist sayısı sıralamasında 6. sıraya yeniden yerleşmiştir. 2019 yılının ilk 9  ayı turizm sektörünün bu yıl önemli bir sıçrama gerçekleştirdiğini ve ülkemize  gelen yabancı ziyaretçi sayısının ilk 9 ayda yüzde 14,5 artarak 36,4 milyona  ulaştığını gösteriyor. Türk Hava Yolları ailesi olarak bizler de ülkemizin milli  bayrak taşıyıcısı ve dünyada en çok ülkeye uçan havayolu unvanımızla, misafir  kabul ettiğimiz yolcularımızı sevdiklerine ulaştırırken, ülkemizi, insanımızı ve  değerlerimizi uçtuğumuz her ülkede tanıtıyor, tarihi ve doğal zenginliklerimizi  gözler önüne seriyoruz. Markamızın, 2003 yılında 10 milyonun biraz üzerinde olan  yolcu sayısını 2018 yılı sonu itibarıyla 75,2 milyona çıkardık. Yine 2003 yılında  uçtuğumuz şehir sayısı 104 iken bugün Türk Hava Yolları tüm dünyada toplam 126  ülkede 316 şehre sefer icra ediyor. Markamız, dünya çapında arz edilen koltukta  2005 yılında yüzde 0,6'lık paya sahipken, 2018 yılında bu payı 3 katına çıkararak  yüzde 1,8 oranında pay sahibi oldu. Global pazarda arz edilen koltuk  kapasitesinde, 2018 yılında 15. olan Türk Hava Yollarının 2023 yılında 10. sırada  olmasını hedefliyoruz." dedi.
 
Aycı, THY'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ekim 2018'de imzaladığı  "Direkt Turizm Hamlesi" protokolüne de değinen İlker Aycı, Türkiye'nin en büyük  hizmet ihracatçısı olarak, bacasız sanayi olan turizm sektörünün en büyük paydaşı  konumunda olduklarını bildirdi.
 
Protokol kapsamında geçen haziran ayından itibaren uygulamaya konulan  direkt seferlerle öncelikle ülkenin nitelikli turistler için öncelikli adresler  arasında girmesini hedeflediklerini belirten Aycı, "Özellikle yaz sezonunda  milyonlarca turisti ağırlayan tatil beldelerimize Avrupa'nın ve Orta Doğu'nun  başlıca merkezlerinden sunduğumuz tarifeli seferlerimizdeki artış, turizm  sektörümüzün bu yıl rekorlara imza atmasına büyük katkı sağlıyor. Turizm  sektörümüzün 2023 yılı güncel hedefi 75 milyon turist. Türkiye’nin, milli bayrak  taşıyıcısı ve medeniyetimizin göklerdeki temsilcisi olarak bu hedefe  ulaşacağımıza inancımız tam. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  vizyonu ile hayata geçen ve geçtiğimiz nisan ayında havacılık sektörünün en büyük  taşınma operasyonu ile taşındığımız İstanbul Havalimanı gibi bir aktarma merkezi  ile bizler de 2023 vizyonumuza emin adımlarla yürüyor, 500 uçaklık bir filo ve  yılda 120 milyon yolcu hedefimizi gerçekleştirmek için durmaksızın çalışıyoruz."  değerlendirmesini yaptı.