Theresa May resmen bıraktı

AA |  08 Haziran 2019 Cumartesi - 3:29 | Son Güncelleme : 08 06 2019 - 3:29

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Muhafazakar Parti'nin liderliğinden resmi olarak istifa ettiği bildirildi.


İktidardaki Muhafazakar Partide liderlik yarışını düzenleyen “1922 Komitesi”nden yapılan yazılı açıklamada, May’in istifa mektubunu komiteye ilettiği kaydedildi.
 
Liderlik yarışı için adaylık başvurularını da kabul etmeye başlayan  komiteden, adayların başvurularını 10 Haziran Pazartesi günü yerel saatle 17.00’ye kadar yapmaları gerektiği belirtildi.
 
Şimdiye kadar liderlik için adaylıklarını kamuoyu önünde açıklayan  isimlerin sayısı 11 oldu.
 
Eski ve yeni bakanlar yarışacak
 
Halihazırda May’in kabinesinde görev yapan 5 bakan ile kabinede daha  önce görev yapmış 5 bakan da adaylar arasında yer alıyor.
 
Liderlik için yarışan kabinedeki isimler İçişleri Bakanı Sajid Javid,  Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Çevre ve Tarım Bakanı Michael Gove, Sağlık Bakanı  Matt Hancock ile Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart.
 
Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, eski Brexit Bakanı Dominic Raab,  eski Avam Kamarası Lideri Andrea Leadsom, eski  Çalışma Bakanı Esther McVey ile  eski Üniversite ve Bilim Bakanı Sam Gyimah ise May kabinesinden Brexit politikası  nedeniyle istifa eden isimler olarak liderlik için yarışıyor.
 
Son söz üyelerin
 
Partinin liderlik seçimi kurallarına göre adaylıkları resmileşen  isimler öncelikle partinin parlamento grubunda yapılacak oylamalarla iki kişiye  indirgenecek.  Sonraki aşamada da son ikiye kalan isimler için partinin yaklaşık  125 bin üyesi posta yoluyla oy kullanacak. Oy kullanma işleminin 22 Temmuz'a  kadar sürmesi öngörülüyor. Bu durumda, yeni parti liderinin ve yeni başbakanın 23  Temmuz’da ilan edilmesi bekleniyor.
 
Yeni lider seçimi devam ederken May liderlik görevine vekalet edecek  ve başbakanlığı sürdürecek.
 
Theresa May, AB ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentoda 3 kez  reddedilmesinin ardından parti içi muhalefetin baskısına dayanmayarak önceki  hafta istifa edeceğini duyurmak zorunda kalmıştı.
 
İngiltere’nin 2016’da yapılan referandumla aldığı AB’den ayrılma  kararını 29 Mart’ta hayata geçirmesi öngörülüyordu. Ancak parlamentonun Brexit  anlaşmasını peş peşe yapılan oylamalarla reddetmesinin ardından Brexit 31 Ekim’e ertelenmişti.
 

ETİKETLER

ingiltere haber