Teröristlerin tuzakladığı 5 el yapımı patlayıcı imha edildi

AA |  11 Ekim 2018 Perşembe - 10:41 | Son Güncelleme : 11 10 2018 - 10:41

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK mensuplarınca 5 farklı noktaya tuzaklanan el yapımı patlayıcılar imha edildi.


Diyarbakır'da PKK'ya yönelik operasyonda, terör örgütü mensuplarınca kullanılan  16 sığınak ve 3 barınak kullanılamaz hale getirildi - Teröristlerin tuzakladığı 5  el yapımı patlayıcının imha edildiği operasyonda, polis özel harekat tişörtü,  sahte plakalar ve arkasında "vurguncular" yazılı formalar ele geçirildi.
 
Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Jandarma Komutanlığınca Lice ve  Hani ilçeleri kırsallarında 3 Ekim'de Jandarma Komando Timleri, Jandarma Özel  Harekat Timleri, Polis Özel Harekat Timleri ve güvenlik korucularıyla başlatılan  "Bayrak-94 Şehit Uzman Jandarma Çavuş Mustafa Sarı-1 Müşterek Operasyonu"  tamamlandı.
 
Operasyonda, teröristlerce kullanılan 16 sığınak ve 3 barınak  vatandaşların da yardımıyla tespit edilerek kullanılmaz hale getirildi.
 
Lice ilçesi Birlik köyünde 5 farklı noktada, amonyum nitratla  hazırlanmış ve uzaktan komuta sistemiyle patlatmaya hazır hale getirilmiş 5 el  yapımı patlayıcı yerinde imha edildi.
 
Operasyonda, jelikan bidonlarda 3 kalaşnikof piyade tüfeği, silah, bin  169 fişek, 121 biksi makinalı tüfek fişeği, 40 fişek, 2 roketatar mühimmatı, 4 el  yapımı el bombası, 3 roketatar sevk fişeği, 3 keskin nişancı tüfeği şarjörü ve  kütüklüğü, 28 uzaktan kumanda, parçalanmış roketatar sevk fişeği, 31 entegre,  araç telsizi, el telsizi, 2 drone, 4 tabanca şarjörü, 2 ruhsatsız av tüfeği, 175  kilogram amonyum nitrat, 7 büyük tüp, 5 küçük tüp, 3 dipçik, 9 şemsiye, 3 akü, 7  termal elbise, soğuk iklim üst elbisesi, 9 terörist kıyafeti, 110 çift mekap  ayakkabı, 100 operasyon tişörtü, üzerinde PÖH yazan 2 tişört ve bir polar, çok  sayıda giyim, yaşam ve tıbbi malzeme ile örgütsel kitap ele geçirildi.
 
928 kilogram esrara el konuldu
 
Silvan ilçesinde düzenlenen operasyonda da Demirkuyu Mahallesi Esenyol  mezrası sınırlarında belirlenen el yapımı düzeneği yerinde imha edildi.
 
Arazideki aramalarda çok sayıda giyim ve yaşam malzemesi bulundu.
 
Narko terörizmle mücadele faaliyetleri kapsamında, bin 500 kök Hint  keneviri ile 928 kilogram esrar ele geçirildi.
 
Yol kontrol ve adli arama faaliyetleri neticesinde 314 kişi ve 70  aracın Jandarma Asayiş Bilgi Sistemi (JABS) marifetiyle sorgulamaları yapıldı.
 
Operasyon bölgesindeki 52 konut ve eklentisinde yetkili makamlardan  alınan karar uyarınca adli arama faaliyeti gerçekleştirildi. 2'si terör örgütüne  bilerek ve isteyerek yardım etmek suçundan aranan 6 zanlı hakkında yasal işlem  başlatıldı.
 
Bu arada, ele geçirilen malzemeler arasındaki, arkasında "vurguncular"  yazılı çok sayıda forma dikkati çekti.