Terör örgütü PKK'ya 'Kıran Operasyonu'

AA |  19 Ağustos 2019 Pazartesi - 13:38 | Son Güncelleme : 19 08 2019 - 15:51

Hakkari, Şırnak ve Van'da terör örgütüne yönelik jandarma, emniyet birimleri ve güvenlik korucularının katılımıyla "Kıran Operasyonu" başlatıldı.Operasyonu Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin idare ediyor.


İçişleri Bakanlığınca, Hakkari, Şırnak ve Van'da terör  örgütüne yönelik jandarma, emniyet birimleri ve güvenlik korucularının  katılımıyla "Kıran Operasyonu"nun başlatıldığı bildirildi. 
 
 
 Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Hakkari, Van ve Şırnak  kırsalında dün itibarıyla başlatılan ve "Kıran" adı verilen operasyonu bizzat  Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin Hakkari'den yönetiyor. Çetin'in yanı sıra Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı  Tümgeneral  Hacı İlbaş operasyon komutanı olarak görev yapıyor.Hakkari'de Tuğgeneral Nuri Öztürk, Van'da Tuğgeneral Yavuz Özfidan ve  Şırnak'ta ise Albay Tahsin Saruhan operasyon komutanı olarak arazide bulunuyor.
 
Operasyon, Kavaklı, Armutlu, Taşbaşı, Sütçüler, Ceylanlı, Oğul,  Ördekli, Kırıkdağ, Doğanlı, Çimenli, Geçitli, Demirli, Faraşin, Kato Marinos ve  Yalınca barınma alanlarında faaliyet gösterdiği belirlenen teröristleri etkisiz  hale getirmek, bölgede bulunan yayla ve meralar ile göçerlerin kontrolünü yapmak  amacıyla düzenleniyor.Operasyon kapsamında üç ilde jandarma, polis özel harekat ve güvenlik  korucularından oluşan toplam 129 operasyonel tim görev alıyor.
 
Yayla ve meralar kontrol ediliyor
 
Operasyon kapsamında şu ana kadar Hakkari'de Berçelan, İğdeli  (Sergeldi), Seyitli,  Güzelhatun (Ördekli), Hacıato, Kaval, Çaltepe, Kavaklı,  Keftan, Ülebera, Çelki, Gulki, Kanikil, Mendi, Samura (Ceylanlı), Melih, Ger,  Dilekli (Oğul) yaylaları ile Şive ve Bire meraları kontrol edildi.
Kavaklı, Armutlu, Taşbaşı, Sütçüler, Ceylanlı, Oğul, Ördekli,  Kırıkdağ, Doğanlı, Çimenli, Geçitli, Demirli barınma alanlarında 15 mağara ve  sığınak  imha edildi.  Şırnak'ta Faraşin, Doğanyol, Genyasuri, Cevizdibi, Cemilağa, Laliş  yaylalarında ise teröristlerin yakalanmasına yönelik arama faaliyeti yürütüldü.
Faraşin, Kato Marinos, Çoban Dağı ve Türemiş Dağı bölgelerinde 12  mağara ve sığınak imha edilirken Van'da Yalıncak Yaylası, Çetkeli, Tanbilik,  Sıcaksu, Topçudeğirmeni, Erkinus, Şeyhmunilis ve Nebirnav yaylalarında ekipler  teröristlerin barınma ihtimali bulunan yerleri tek tek kontrol etti.
Bulgurlu Dağı, Yalıncakyayla, Topçudeğirmeni Yaylası, Kevipir Tepe  bölgelerinde 16 mağara/sığınak imha edildi.
 
 
43 mağara/sığınak imha edildi
Tüm operasyon bölgesinde tespit edilen mağara/sığınak içerisinde  bulunan ve bölücü terör örgütü mensuplarına ait muhtelif yaşam malzemeleri  kullanılamaz hale getirildi. İçişleri Bakanlığınca şu ana kadar toplam 43 mağara/sığınağın imha  edildiği operasyonlara bölgede bulunan teröristlerin tamamı etkisiz hale  getirilinceye kadar kararlıkla devam edileceği bildirildi.
 
 
 

ETİKETLER