Terör listesi 8 ayda temizlendi

10 Eylül 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 10 09 2018 - 2:30

Terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik 1 Ocak-8 Eylül arasında düzenlenen operasyonlarda 12’si kırmızı kategoriden 68 üst düzey yönetici etkisiz hale getirildi


GÜVENLİK güçleri, 1 Ocak- 8 Eylül tarihlerinde terör örgütüne son yılların en ağır darbesini indirdi. Bu süreçte İçişleri Bakanlığı’nın “Terörden Arananlar Listesi”nin kırmızı kategorisinde 12, mavi kategorisinde 4, yeşil kategorisinde 5, turuncu kategorisinde 7, gri kategorisinde 33 ve beyaz kategorisinde 7 olmak üzere terör örgütünün 68 sözde üst düzey yöneticisi etkisiz hale getirildi.
Irak’ın kuzeyinde 1998 yılında operasyon esnasında jandarmaya ait “Sikorsky” helikopterinin düşürülmesi sonucu 15 şehidin verildiği terör saldırısının faili olan ve “kırmızı” kategoride aranan “Welat Gever” kod adlı Sefer Açar, Bitlis’te 28 Haziran’da düzenlenen operasyonda öldürüldü. 20 yıl sonra etkisiz hale getirilen Açar’ın üstünden çıkan, 1998’de tedavülde olan (500.000) liranın üzerinde “Herko’da düşürülen helikopterin pilotunun parasıdır. 11-27-1998” şeklinde not alındığı ve olayın “hatırası” olarak saklandığı belirlendi. 
 
30 Temmuz’da öldürülen terörist “Çetin Kombat” kod adlı Musa Çetiner’in, Tunceli Nizamiye İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Karakolu’na yönelik 2016’da eş zamanlı düzenlenen, bir askerin şehit olduğu terör eylemini planladığı, 2005’te Çetenli köy yoluna mayın döşenerek 2 askerin şehit edilmesine neden olduğu ve 2011’de Iğdır Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik saldırının talimatını verdiği tespit edildi. 15 Ağustos’ta düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirilen sözde PKK/KCK Yürütme Konseyi Üyesi “Mam Zeki Şengali” kod adlı İsmail Özden, yurt dışında etkisiz hale getirilen kırmızı kategorideki ilk terörist oldu. 1992-1996’da Avrupa’da faaliyet yürüten Özden, 1996’da PKK üyesi olmak ve Türklere ait iş yerlerine saldırıda bulunmak suçlarından Almanya’da tutuklandı. 1998’de tahliye edilen ve KCK yürütme konseyi üyesi olan Özden, 2018’de sözde KCK Sincar eyalet sorumluluğuna getirilmişti. 
 
Dersim sorumlusu
 
Kırmızı kategoride aranan teröristlerden, 25 yıldır bölücü terör örgütünün dağ yapılanmasındaki sözde “Dersim” saha sorumlusu, “Atakan Mahir” kod adlı İbrahim Çoban da 11 Ağustos’ta Tunceli’deki operasyonda öldürüldü. Çoban, sözde KCK Yürütme Konseyi üyeleri arasında bulunuyordu. Birçok terör olayının planlayıcısı olan terörist Çoban’ın, Tunceli’de 6 öğretmen ve 2 güvenlik korucusu ile Tokat’ta 7 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi olaylarına karıştığı belirlendi. 19 Ağustos’ta etkisiz hale getirilen kırmızı kategorideki terörist “Türk Tarık” kod adlı Barış Öner’in 2016’da kent merkezindeki Çaldağ Karakol Komutanlığı önünde bir astsubayın şehit edilmesi, 2016’da Güce Jandarma Komutanlığı binasına roketli saldırı, 9 Temmuz 2018’de Güce ilçesi kırsalında bir uzman çavuşun şehit edilmesi olaylarının faili olduğu saptandı. 
 
Trabzon’un Maçka ilçesinde Ağustos 2017’de çıkan çatışmada 15 yaşındaki Eren Bülbül’ü şehit eden teröristlerden, kırmızı kategoride aranan PKK’nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu “Zeynel” kod adlı Mehmet Yakışır, 15 Temmuz’daki operasyonla etkisiz hale getirildi. 
 
9 terörist öldürüldü
 
Siirt kırsalıyla Irak’ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekatında, üs bölgelerine saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen 9 terörist etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Siirt kırsalıyla Irak’ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan ve Zap bölgelerine önceki gün hava harekatı düzenlendi. Harekat neticesinde, üs bölgelerine saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen silahlı 9 terörist etkisiz hale getirildi.

ETİKETLER