Tercih yaparken de deneme hakkı

12 Temmuz 2010 Pazartesi - 15:43 | Son Güncelleme : 12 07 2010 - 15:43

Öğrenciler “ilk defa”, tercih yaparken de deneme hakkı kazanıyor!Bu yıl değişen sisteme göre sınava girecek 1 milyon 400 bin üniversite adayının sınav sonrasındaki dönemde doğru tercih yapmasına yardımcı olmak üzere kurulan www.hangiuniversite.com yayına girdi. Adaylar siteye girip deneme listelerini oluştururken, ülke genelindeki tercih ve eğilimlere göre son tercihlerini belirleyebilecekler.

Bu yıl ilk kez hizmet veren hangiuniversite.com, öğrencilerin etkin tercih yapmalarına yardımcı olacak tercih prova simulasyonu ve rehberlik sağlıyor. Hangiuniversite.com’a giren adaylar tercih ve puanlarını sisteme girerek, Türkiye genelinde kaç kişinin hangi üniversite ve bölümleri istediğini, puanıyla bu yılki eğilimlere göre hangi bölümü kazanabileceğini öğreniyor. Yani ‘tercih provası’ yapıyor. Prova sonucuna göre, tercih listesini yeniden düzenleyerek, kazanma şansını artırabiliyor.

Hangi Üniversite Akademik Danışmanı Burak Kılanç, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “İstatistikler üniversiteye yerleşenler içinde kayda değer bir kitlenin doğru tercih yapmadığını gösteriyor. Örneğin bu sene YGS’ye başvuran her 5 öğrenciden biri ya üniversite mezunu ya da halen üniversitede okuyor. Bir diğer deyişle bu öğrenciler okudukları / mezun oldukları üniversite / bölümden memnun değiller, yeni bir arayış içindeler. Doğru bir tercih yapmak ve arzu edilen bir bölüme yerleşmek için bir kaç temel şartı yerine getirmek gerekiyor. Öncelikle sınavlarda başarılı olmak ve yüksek puanlar elde etmek gerek. İkinci olarak adayın kendi istek ve hedeflerini belirlemesi gerekiyor. Bu adımlar da belirlendikten sonra, adayın yapması gereken, ÖSYM sisteminin en ince detaylarını bilerek, tercih listesini hazırlamak. Geçmiş deneyimlerimiz, tercih listesi hazırlama konusundaki becerinin, adayın hedefine ulaşmasında bazen en önemli faktör olduğunu gösteriyor. “Hangi Üniversite” projesi ise, buradan yola çıkarak üniversite adaylarının tercih döneminde en etkin tercih listesini oluşturması için hazırlandı. Hangiuniversite.com’u kullanan adayların, rakiplerine göre daha bilinçli ve etkin bir tercih listesi hazırlayabileceklerine yürekten inanıyorum.”

www.hangiuniversite.com sitesinde, tercih simülasyonunun yanısıra, tüm üniversitelerle ilgili ayrıntılı bilgiye toplu halde ulaşmak mümkün. Siteye üye olanlar, ek kontenjanlar ve tercihlerine uygun burs imkanlarından öncelikle haberdar ediliyor.

ETİKETLER

0
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • kerim esenPuan türleri değişince taban ve tavan referans puanları hikaye oldu. Tercih provası en azından genel bir fikir verecektir puanımla nereyi kazanma şansım olduğuna. Matematik ve istatistik işe yaran bilimler:) Deneyelim görelim.13.07.2010 12:13
  • YUSUF DALBOŞ İŞ BUNLAR. OKULLARIN VE DERSANELERİN REHBERLİK SERVİSLERİ BİLE YETERİNCE YÖNLENDİREMEZKEN BU TÜR KOMEDİLER BİR İŞE YARAMAZ. HERKEZ KENDİ GÜCÜNÜ, İSTEĞİNİ VE MADDİ İMKANINI DİKKATE ALARAK ZATEN BİR YERE GELECEKTİR. BU SİTE FİLAN İŞLERİ ŞOV. MİLLETİ AVUTARAK REKLAMDAN PARA VURMA DERDİNDE OLACAKTIRLAR. SİMÜLATÖR MÜŞ. PİLO12.07.2010 04:12