Gazetevatan.com » Yazarlar » Hangi içecek neyle yenmeli?

Hangi içecek neyle yenmeli?

17 Haziran 2018 Pazar


Sıcaklar bastırınca yediğimiz yemekler ve içtiklerimiz de değişmeye başlar. Yaz sofraları bol meze, rengarenk salatalar demektir. Bir de rakı ve balık. 
 
Yaz gelip sıcaklar bastırınca yediğimiz yemekler, içtiğimiz içkiler de yavaşça değişmeye başlar. Yemek masalarımız dışarıya, bahçelere, balkonlara taşınır, yaz sofralarında geçirdiğimiz zaman kışa göre uzamaya başlar, hatta masalarımız sanki biraz daha kalabalık olur. Marmara ve Ege kıyılarında olanlarımız için yaz sofraları bol meze, çeşitli otlar, başta o eşsiz çoban salatası olmak üzere rengarenk salatalar demektir. Bir de tabii ki rakı ve balık. 
 
Balığın yanında bira da olur
 
Rakı ile balığın birlikteliği uzun süredir yeme içme yazarları arasında tartışma konusu oldu. Bazılarımız balığın yanında içilecek içkinin beyaz şarap olması gerektiğini iddia ederken, ben balığın yanında artık bizim buralarda da bulunan bir Bavyera buğday birası, yani Weissbier bile içilebileceğini söyledim. Ama doğrusunu isterseniz, on binlerce kişinin “yaz gelse de rakı-balık yapsak” dediği ülkemizde bu birlikteliğe itirazım olacak değil, ayrıca güzel bir ikili oluşturdukları da bir gerçek. 
Ancak öte yandan sevgili arkadaşım Mehmet Yaşin’in de hep dediği gibi balığın aslında bir kış yemeği olduğuna da değinmeden yapamayacağım. Yaz ayları bildiğiniz gibi balık yasağının olduğu, yani bir hayli önceden yakalanmış balıkları yediğimiz, kış ayları ise balıkların soğuyan denizlerde yağlanıp lezzetlendiği aylardır. Hatta sonbahardan başlamak üzere kış ortasına kadar her balığın kendi mevsimi, yani en lezzetli olduğu aylar vardır. İşte o aylarda balık yediğinizde yanında canınız gene rakı çekiyorsa onu, yoksa bir beyaz şarap, ya da balık ızgara ise yanında Kalecik Karası veya Pinot Noir gibi bir üzümün kırmızı şarabını içmek size kalmış.
 
Etin yanında kırmızı şarap
 
Kış aylarında olduğu kadar yazında hepimizin keyif aldığı kırmızı etlere gelince, kışın yemeye bayıldığımız görkemli steak’lerin yerini de yaz gelince küçük mangallarda dumanlar saçarak pişen köfteler, şiş ve sucuklar ile olmazsa olmaz eşlikçileri domates, biber ve soğanlar alıyor. İyi bir steak’in yanında en iyi bir Şiraz veya Cabernet Sauvignon üzümlerinin şarabının gittiği bence pek tartışılmayacak bir konudur. Amerikalıların kehribar renkli Amber Lager tipi biraları da çok iyi steak eşlikçisi olabiliyorlar ve ülkemizdeki kraft bira üreticilerinden bazıları onların da iyi örneklerini yapmaya başladılar. Ama yazdan, mangaldan ve ızgara köftelerden, sucuklardan bahsediyorsak, o zaman akla ilk gelen içkilerin başında şüphesiz sosis patates de olduğu gibi sarışın bir lager bira geliyor.
 
Salatanın yanında roze şarap 
 
Bu yıl çilek başta olmak üzere salataların içinde şeftali ve armut gibi meyvelerin kullanılması çok yaygınlaştı. Bu aromatik salatalar da yanlarına sanki bir roze şarap çağırıyorlar. Sayıları gittikçe artan roze şaraplarımız artık ithallerini hiç aratmayacak kalite ve lezzete geldiler. Yaz sıcağında salatanın yanında bir bira içip serinleyeyim diyorsanız gene bir Weissbier veya meyveli bir salatanın yanında tropikal kokular saçan aromalara sahip bir India Pale Ale tipi bira deneyebilirsiniz.
 
Viski ve çemensiz pastırma
 
Viskiye gelince, ülkemizde uzun yıllardır Adana kebabı ile viski içenlerle ilgili olumsuz yorumlar yapılmıştır. Şahsi kanaatim kısa soluklu, yani sıcakken, içindeki yağ donmadan yenmesi gereken bir yemek olan kebabın en iyi eşlikçisi özellikle yaz sıcağında buz gibi bir biradır. Ama işin ilginç yanı viskinin de özellikle son yıllarda yemeklerde de içilmeye başlanmış olması. Lezzetinin de somon, kurutulmuş etler, çemensiz pastırma, kabuklu deniz mahsülleri gibi başlangıç yemekleriyle iyi uyum gösterdiğini kabul etmek gerekir. Ancak ana yemeklere gelince, kırmızı et olsun, balık olsun, başlangıçlara eşlik etmiş olan viskinin masadaki rolünün sona erdiği de bir gerçek.
Yeme içme konusunda herkesin yıllardır sürdürdükleri alışkanlıkları vardır. Bu da kötü birşey değildir. Ancak naçizane tavsiyem yeni şeyleri denemekten çekinmemenizdir. İlk başta kıvırdığınız yukarıdaki örnekler gibi birçok eşleşme hoşunuza gidebilir. Bu da yeme içme dünyanıza zenginlik katar. Ama bunu yaparken yeme içme konusunda yıllardır keyif aldığınız birlikteliklere itiraz edenleri de pek dinlemeyin. Damak sizin damağınız, keyif sizin keyfiniz, hayat sizin hayatınız...