Televizyon ‘ultra’ oldu büyüme ikiye katlandı

Necla Dalan (ndalan@gazetevatan.com) |  05 Haziran 2017 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 05 06 2017 - 2:30

4K veya UHD olarak nitelendirilen ultra yüksek çözünürlüklü televizyon segmenti 2017’nin ilk çeyreğinde iki kata varan büyüme sergiledi. UHD smart segmenti tüketicinin gözdesi olurken televizyonda ilk çeyrek cirosu 1.3 milyar TL oldu


GfK TEMAX’ın açıkladığı verilere göre tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2017’nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.3’lük bir büyüme performansı ile 11.7 milyar TL ciro değeri elde etti. Ciroda pozitif büyüme oranı elde eden sektörler sırasıyla büyük beyaz eşya, tüketici elektroniği, telekom ve küçük ev aletleri olurken; ofis ekipmanları&sarf malzemeleri, bilgi teknolojileri ve görüntüleme daralan sektörler oldu.   
Ürün grupları detayında incelendiği zaman 2017 birinci çeyrek büyümesinin yaklaşık 2 puan daha yüksek gerçekleşmiş olmasındaki en önemli etken Şubat ayı itibariyle beyaz eşya ürünlerinde 
ÖTV’nin sıfırlanmış olması. İlk çeyrek sonunda beyaz eşyada tüm ürün grupları iki haneli ve yüksek büyüme verileriyle başrolü akıllı telefonlardan kaptı.
 
Domine ediyor
 
Diğer bir önemli etki de son dönemdeki UHD dönüşümü ile birlikte televizyon kategorisinden geliyor. Ultra yüksek çözünürlüklü anlamına gelen, 4K olarak da nitelendirilen UHD smart segmentinin neredeyse 2 kat büyümesi son dönemlerde durgun seyreden tüketici elektroniği sektöründe kaldıraç etkisi yarattı ve toplam büyümeye de güçlü bir katkı sağladı.
Televizyon kategorisi 2017 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda yüzde 11.6 büyüdü ve 1.3 milyar TL ciro seviyesi ile çeyreği sonlandırdı. UHD Smart özellikli ürünler ön plana çıkarak ciroda yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme performansına sahip oldu.
 
En sert düşüş tablette
 
Bilgi teknolojileri sektörü 2016 yılının aynı dönemine göre ilk çeyreği yüzde 7 daralmayla kapattı. GfK TEMAX’a göre, düşüşün en sert olarak gözlendiği tablet ürünlerinde özellikle orta ve üst segmentteki cihazlar daha hızlı düşüyor. Sektörün en büyük ürün grubu dizüstü bilgisayarlar ise bir önceki yıl aynı döneme kıyasla ciroda yüzde 3.7’lik bir büyüme elde etti. Önümüzdeki dönemlerde daha iyisini alma eğiliminde olan son kullanıcıların mevcut konjonktürel dinamiklerin muhtemel etkileri nedeniyle daha alt segmentlere de yönelmesi beklenebilir. Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın aynı çeyreğine göre tek haneli cirosal küçülme ile ilk çeyreği kapattı. 2016-2017 ilk çeyrekleri karşılaştırıldığında, çok fonksiyonlu yazıcıların diğer ürün gruplarına göre daha az düşüş yaşadığı görülüyor. Diğer ürün gruplarında çift haneli daralma gerçekleşti. 
 
Her 10 cepten biri büyük ekranlı
 
Telekom sektörü 2017’nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.3 ile tek haneli bir büyüme performansı elde etti. GfK TEMAX’ın açıklamasında, “Büyüme hızının azalmasında artan kur ve enflasyonun etkisinden bahsedilebilir. Büyümeye katkı ağırlıklı olarak baz etkisi büyüklüğünden akıllı telefonlardan gelirken akıllı saatler ve telefon kulaklıkları kategorileri de yüksek büyüme performansları ile ön plana çıkan ürün grupları oldu. İlk çeyrek sonu itibariyle akıllı telefon kategorisinin adetsel olarak daralması da dikkat çekici bir unsur olarak ön plana çıkıyor. Akıllı telefonlar özelinde ilk çeyrek sonunda satılan yaklaşık her 10 üründen 6’sı 5 inç üzeri ekran boyutlu, 4’ü 32 gigabyte ve üzeri bellekli ürünler oldu.” 

ETİKETLER

televizyon 4k uhd