Telefonundan öğrencilerin uygunsuz görüntüleri çıktı!

AA |  01 Ocak 2020 Çarşamba - 11:36 | Son Güncelleme : 01 01 2020 - 14:22

Fetullahçı Terör Örgütü'yle (FETÖ) iltisakı bulunduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen Marmara Üniversitesinin eski akademisyeni A.S.B'in "terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılandığı davada, sanığın cep telefonunda birçoğu üniversite içindeki kadın çalışanlar ve öğrencilerin gizli ve uygunsuz görüntüleri bulunması üzerine mahkeme heyeti, sanık hakkında suç duyurusunda bulundu.


FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgüte iltisakı  nedeniyle meslekten ihraç edilen ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün  üniversite yapılanmasına ilişkin soruşturma sonucunda ''silahlı terör örgütüne  üye olmak'' suçundan hakkında dava açılan Marmara Üniversitesinde görevli eski  akademisyen A.S.B'nin yargılandığı mahkemeye gelen raporda, sanığın başka suça  konu eylemlere de karıştığı ortaya çıktı.
 
Davaya bakan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinin, sanık A.S.B'nin cep  telefonu ve dijital materyallerine (hard disk vb. ) ilişkin adli bilişim uzmanına  hazırlattığı bilirkişi raporunda, hard diskte örgüt elebaşı Fetullah Gülen'e ait  videolar ile ayrıca silinmiş alanlarda gizli olarak kayıt altına alındığı  anlaşılan ve kadınların bacak kısımlarını içeren çok sayıda fotoğraf dosyasının  bulunduğu ortaya çıktı.
 
Raporda, yine başka bir sabit diskte örgütsel dokümanla cep telefonu  kamerası ile gizli olarak kayıt altına alındığı anlaşılan ve kadınların gizli  çekilmiş görüntülerden oluşan dosyanın yer aldığı belirtildi.
 
Sanığın cep telefonunda yapılan incelemede gizli olarak kayıt altına  alındığı anlaşılan kadınlara ait çok sayıda fotoğraf dosyasının bulunduğu  belirtilen raporda, bu fotoğrafların bir çoğunun okul-üniversite ortamında  çekildiğine vurgu yapıldı.
 
Söz konusu rapor üzerine mahkeme heyeti, sanık hakkında ''Kamu  görevlisi tarafından ve görevinin verdiği yetkiyi kötüye kullanılmak  suretiyle özel hayatın gizliliğini ihlal'' ve 'müstehcenlik'' suçlarından  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
 
Yapılan yargılama sonucunda mahkeme heyeti, sanık A.S.B'nin örgüt  içinde özel oluşturulan akademisyen evlerinin sorumluluğunu yapması, Kadıköy  bölgesinde ''bölge abiliği'' yapması ve himmet topladığı gerekçesiyle, sanığın  örgüt içindeki konumu, örgüte sağladığı faydayı dikkate alarak, sanığın ''silahlı  terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına  karar verdi.
 
Mahkeme heyetinin suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet  Başsavcılığı, sanık A.S.B. hakkında atılı suçlardan başlattığı soruşturma devam  ediyor.