Telefondaki sistem açığını bulan üniversiteli gence 25 bin lira ödül

AA |  22 Mayıs 2020 Cuma - 16:43 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 16:43

Telefonuna oyun indirdiği sırada sistem açığını fark eden Türkmenistanlı Almaz Seidov, konuyu bildirdiği firma tarafından 25 bin lirayla ödüllendirildi.


Ülkesinden yaklaşık 2 yıl önce üniversite eğitimi almak üzere  Türkiye'ye gelen Kastamonu Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi  22 yaşındaki Seidov, teknolojiye de ilgi duyarak kendi imkanlarıyla sistem  açıklarını bulmak için çalışmalara başladı,
 
Arkadaşına ait telefonla Apple ile tanışan ve ilk bulduğu sistem  açığıyla 250 lira ödül kazanan Seidov, çalışmalarını kendine ait aynı markanın  telefonu üzerinde sürdürmeye devam etti.
 
Bu çalışmalarının ardından kısa süre önce Apple Store'de oyun  indirirken sistem açığı bulan Türkmenistanlı genç, durumu firmaya bildirdi.
 
Bunun üzerine firma Seidov'u teşekkür mailinin yanı sıra 25 bin lira  ile de ödüllendirdi.
 
"Başkaları zarar görmesin diye sistem hatalarını bulmayı  hedefliyorum"
 
Seidov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, boş vakitlerinde telefonda  veya bilgisayarda oyun oynamayı sevdiğini söyledi.
 
Yeni aldığı telefonunda oyun yüklemeye çalıştığı sırada bulduğu açığı  anlatan Seidov, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Yeni aldığım Iphone telefonda Apple Store oyun yükleme programından  telefonun ayarlarına girdim ve uygulama ayarına izin vererek çıkış yaptım. Daha  sonra Apple Store'ye oyun yüklemek için giriş yaptım ve bir şeyler indirmek  istediğimde telefon kilitlenerek donmaya başladı. Telefonu kapatıp açtıktan sonra  denediğimde oyunu kolaylıkla indirmeye başladım ancak uygulama ayarlarına  baktığımda hepsi  açılmış durumdaydı. İlk başta yaptığım gibi tekrar denemek  istedim yine aynı sorunla karşılaştım ve sistem hatası olduğunu anladım. Daha  önce de Apple'ın sistem hatasını bulmuştum ve iletişim kurarak sistemde hata  olduğunu bildirdim. Apple, bulmuş olduğum sorunun ciddi bir hata olduğunu  söyleyerek bana teşekkür maili ve 25 bin lira ödül gönderdi. Bu duruma gerçekten  çok sevdindim."
 
Seidov, diğer firmaların da sistem açıkları üzerine çalışacağını  belirterek, "Türkmenistan'da kimsenin böyle açıklar bulduğunu duymadım. Bu benim  için gurur kaynağı oldu. Bu sefer büyük hata bulup iyi bir ödül aldığıma şaşırdım  ve çok sevindim. Başkaları zarar görmesin diye sistem hatalarını bulmayı  hedefliyorum." diye konuştu.
 

ETİKETLER

Telefon sistem açığı