Tel örgüler söküldü zeytin fidanları dikildi!

Taylan YILDIRIM- Mücahit BEKTAŞ |  09 Kasım 2014 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 09 11 2014 - 2:30


Manisa’nın Soma ilçesi Yırca mahallesinde, termik santral için 6 bin zeytin ağacının kesilmesi ardından mücadeleleriyle dikkatleri üzerlerinde toplayan köylüler, dün kendilerine destek veren çevrecilerle birlikte, termik santrali yapacak firmanın arazilerini çevirdiği jiletli ve dikenli telleri, söktü. Tel örgüleri evinden getirdiği demir makasıyla kesen Celalettin Gülman, "Arazilere, haksız yere el konuldu. Ama Danıştay kararından sonra şimdi haklı olan biziz. Yüzlerce metre uzunluğundaki telleri, tek tek kesip atacağız" dedi.

Lokma dağıtıldı

Coşku içerisinde tel örgüleri söken köylüler, daha sonra, arazilerine girdi. Burada direnişlerinin simgesi ve gelecek mücadelelerini simgelemesi için, iş makinelerinin söktüğü zeytin ağaçlarının yerine yeni fidanlar dikti. Bunun yanı sıra, köylü kadınlar da, lokma döktü, hem de, aşure yaptı. Topluca çalışan kadınlar, ’Misafirlerimiz’ dedikleri kendilerine destek vermek için il dışından gelenlere, yaptıkları lokmaları dağıttı. Kadınlar, mücadelelerine devam edeceklerini dile getirdi. Yırca Muhtarı Mustafa Akın da, günlerden bu yana süren acı bekleyiş ardından bugün farklı bir sevinç yaşadıklarını söyledi.

SANTRALİ YAPAN ŞİRKETTEN AÇIKLAMA:

Hukuka uygun hareket edeceğiz

Kolin Şirketler Grubu, Soma’nın Yırca Mahallesi’nde 6 bin zeytin ağacının kesildiği yere yapılacak Termik Santral ile ilgili Danıştay’ın verdiği ’yürütmeyi durdurma’ kararıyla ilgili açıklama yaparak, "Hukuka uygun şekilde hareket edilecektir" dedi. ’Soma Kolin Termik Santrali Hakkında Kamuoyuna Açıklama’ başlığıyla yapılan açıklamada, Manisa’nın Soma İlçesi’nde yer alan kömür rezervlerinden elektrik üretmek için açılan ihaleyi kazandıkları, TKİ ile 3 Ekim 2012 tarihinde ’rödövans sözleşmesi’ imzalandıkları vurgulandı. Kamu yararı gerekçesiyle Bakanlar Kurulu’nun 10 Mayıs 2014’te ’acele kamulaştırma kararı’ aldığı, hazine tarafından el konulan taşınmazın kendilerine teslim edildiği anlatıldı. Şimdi ise Danıştay’ın ’acele kamulaştırma kararına’ karşı köylülerin açtığı davada ’yürütmeyi durdurma kararı’ verdiğine dikkat çekilip, “Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hukuka uygun şekilde hareket edilecektir" denildi.