Teknoloji geliştirme bölgelerinde Kovid-19 tedbirleri devrede

AA |  21 Mart 2020 Cumartesi - 14:49 | Son Güncelleme : 21 03 2020 - 14:49

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD) Başkanı Faruk İnaltekin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını riskine karşı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının aldığı kararlar kapsamında teknoloji geliştirme bölgeleri ve Ar-Ge/tasarım merkezlerinde de tedbirlerin uygulamaya konulduğunu bildirdi.


İnaltekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknoloji geliştirme  bölgelerinde 57 bin 713, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde yaklaşık 60 bin 200  personelin çalıştığını söyledi.
Kovid-19 salgını riskine karşı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bazı  önlemleri uygulamaya koyduğunu anımsatan İnaltekin, "Söz konusu kararlar  sonrasında teknoloji geliştirme bölgelerine aktif olarak gelen personel oranı  yaklaşık yüzde 15-20 seviyelerine indi. Firmaların, iş yükü planlamasını  yapmaları neticesinde evden çalışmaya geçen personel sayısının biraz daha  artmasını bekliyoruz." dedi.
Bütün kurumların salgının yayılmasını önlemek amacıyla kendi çalışma  alanlarında çeşitli tedbirler aldığına dikkati çeken İnaltekin, şöyle konuştu:
"İnsanların temasını azaltıcı uygulamaları devreye almak, aktiviteleri  buna göre planlamak büyük önem taşıyor. Bu kapsamda, iş dünyası ve özellikle  bilişim sektörü için böyle bir dönemde personelin evden çalışması, temasın  azaltılması ve salgının önlenmesi bakımından çok önemli."
 
"Gerekli izin verildi"
Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Araştırma, Geliştirme ve  Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Kanun'a bağlı faaliyetlerini  yürüten firmaların personele ödedikleri ücretlerin teşvik kapsamında  değerlendirilmesi için çalışanların fiziki olarak ofiste bulunması gerektiğine  işaret eden İnaltekin, şu değerlendirmede bulundu:
"Evden çalışma durumunda, mevcut personel teşviklerinden  yararlanılması mümkün olmayacaktı. Çünkü mevcut mevzuatta bu tür bir salgın hali  de dahil olmak üzere herhangi bir şekilde istisna mevcut değil. Buna karşın Aile  Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve  Teknoloji Bakanlığının aldıkları ortak karar sonucu, 15 Mart'ta duyuru yapıldı.  Bu sayede teknoloji geliştirme bölgeleri ve Ar-Ge/tasarım merkezlerinde yer alan  firma personelinin teşvik kapsamında kalmak suretiyle nisan sonuna kadar geçici  süreliğine evden çalışmasına izin verildi."
 
"Salgına karşı tedbirler titizlikle alınıyor"
İnaltekin, salgın konusundaki endişelere karşın ekonomik olarak  sürdürülebilirliğin sağlanması için üretimin de devam etmesi gerektiğini  belirterek, "Bu sebeple, sayı ciddi oranda düşse de müşteri görüşmeleri, evrak  teslimi, müşteriye iş teslimi gibi zaruri işler nedeniyle minimum seviyede  ofisler kullanılıyor ve süreklilik sağlanıyor." diye konuştu.
Teknoloji geliştirme bölgelerindeki yönetimlerin, ortak alanların  temizliklerine özel önem verdiklerini, el dezenfektanı gibi tedbir unsurlarını  bölgelere gelen personele sunduklarını ve sürekli dezenfekte işlemleri yaparak  yemekhaneler ve diğer ortak kullanım alanlarında ekstra tedbirleri uygulamaya  koyduklarını anlatan İnaltekin, salgına karşı gerekli tedbirlerin alındığını  kaydetti.
 

ETİKETLER

teknoloji corona virüs