Tekirdağ'da askeri araç sele kapıldı! 1 asker kayıp

DHA |  25 Ekim 2017 Çarşamba - 14:22 | Son Güncelleme : 25 10 2017 - 17:50

Tekirdağ'ın Saray İlçesi'nde aşırı yağmur nedeniye mahsur kalanları kurtarmaya giden asker ve polisleri taşıyan askeri personel taşıyıcı araç, Galata Köprüsü'nde sel sularına kapılıp devrildi. Araçta bulunan 1 asker sel sularına kapılıp kayboldu.


Saray İlçesi'nde bugün öğle saatlerinde etkili olan sağanak yağmur, yaşamı olumsuz yönde etkilerken, ilçe merkezinde cadde ve sokaklar suyla kaplandı. İlçeye 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kiremithane Mevkii'nde ahırları bulunanlar öğleden sonra Galata Deresi'ndeki suların yağmur yağışı ve dağlardan gelen sularla birlikte yükselmesi üzerine mahsur kaldı. Bölgede bulunanlar yetkilileri arayıp yardım isteminde bulunması üzerine bölgeye İlçe Garnizon Komutanlığı'ndan zırhlı personel taşıyıcı çıkarıldı. Araçta bulunan 4 asker, 2 polis ve 1 sivil, ahırlarda mahsur kalanları kurtarmak için hareket etti.

Askeri zırhlı personel taşıyıcı araç, sel sularına kapılarak Galata Köprüsü üzerinden geçerken, sel sularına kapılıp devrildi. Askerlerden biri sel sularına kapılıp gözden kaybolurken, diğer 3 asker, 2 polis ve 1 sivil, kendi çabaları ve çevreden yetişenler tarafından kurtarıldı. Sağlık durumları iyi olan 6 kişi, Çerkezköy ve Saray Devlet hastanelerine götürülerek kontrolden geçirildi. 6 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

ARAMA KURTARMA EKİPLERİ SEVK EDİLDİ

Olayın duyulması ardından bölgeye Saray'dan askerler, Tekirdağ'dan AFAD, UMKE, İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Polisi Sualtı ekibi ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekipler lastik botlarla derede, değir ekipler de dere kıyılarında kayıp askeri arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Askerler ise bölgede güvenlik önlemleri de aldı.

SARAY'DA DAHA ÖNCE 5 KİŞİ ÖLDÜ

Saray İlçesi'nin aynı bölgesinde 2009 yılında sel felaketi meydana geldi. Kiremithane Mevkiinde ahırları bulunan 5 kişilik aile bulundukları evde Galata Deresi'nin taşması sonucu evlerinde sel sularına kapılarak hayatlarını kaybetti.

KAYIP ASKER, 'YÜZME BİLMİYORUM' DEMİŞ
 
Tekirdağ'ın Saray İlçesi'nde, sele kapılan askeri personel taşıyıcı araçta kaybolan askerin rütbesinin 'Topçu Onbaşı' olduğu ve terhisine 15 gün kaldığı öğrenildi. Olay sırasında bir süre araca tutunan askerin yanında bulunanlara, "Yüzme bilmiyorum, bırakıyorum kendimi" dedikten sonra sularda kaybolduğu belirtildi.
 
KORGENERAL DAYSAL BÖLGEDE
 
Kayıp onbaşıyı bulmak için AFAD, UMKE, İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Polisi Sualtı ve itfaiye ekiplerinin çalışması devam ediyor. Deredeki suyun her geçen saat yükselmesi üzerine botlarla arama çalışmalarına ara verildi. Ekipler dere kıyısında yaya olarak kayıp askeri arama çalışmalarını sürdürüyor. 3'üncü Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Daysal da bölgeye gelerek arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.
 
Arama kurtarma çalışmalarını takip eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban ile görüşen Korgeneral Daysal, "Biz de çalışmaları yakından takip ediyoruz. Buradaki çalışmayı yapan arkadaşlardan bilgi edinmeye çalışıyoruz. Arama ekiplerinin hepsine teşekkür ediyoruz" dedi.
 
Bu arada, Saray Belediyesi, dere çevresinde yaşayanları sel baskınlarına karşı anonslarla uyardı.
 
VALİLİK: KAYIP ASKERİ ARAMA ÇALISMALARI SÜRÜYOR
 
Tekirdağ Valiliği, Saray İlçesi'nde sele kapılan araçta kaybolan askeri arama çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Yazılı açıklamada şöyle denildi:
 
"25.10.2017 Çarşamba günü İlimiz Saray İlçesi'nde etkili olan yağış neticesinde, sel riski bulunan Saray İlçesi Kiremithane Deresi mevkiini kontrol etmek üzere 3'üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan saat 11.30'da bölgeye hareket eden 1 adet zırhlı personel taşıyıcı içerisinde bulunan 4 askeri personel, 2 emniyet görevlisi ve 1 sivil vatandaşımız, bölgede incelemelerde bulunurken, Kiremithane Deresi mevkiinde köprü üzerinde sel suyuna kapılmış olup, 3 askeri personel, 2 emniyet görevlisi ve 1 sivil vatandaşımız araç içinden çıkmayı başararak yüksek bir yere sığınmışlardır. Daha sonra bulundukları yerlerden AFAD ekipleri tarafından kurtarılmış olup, Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınmışlardır. Ancak aynı olayda sel suyuna kapılan 1 askeri personelimiz halen kayıp olup, arama kurtarma çalışmaları AFAD ekipleri ve Deniz Polisi tarafından sürdürülmektedir."