Tedavi için umut olabilir

AA |  12 Haziran 2019 Çarşamba - 16:25 | Son Güncelleme : 12 06 2019 - 16:25

Bilim insanları, salgın hastalıklara yol açan virüslerde keşfedilen kırılgan bir özelliğin solunum yolu enfeksiyonları ile nezle, çocuk felci ve diğer hastalıkların tedavisinde umut olabileceğini bildirdi.


  "PLOS Biology" dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Finlandiya'nın  Helsinki ve Belçika'nın Leuven üniversitelerinden araştırmacılar, "rhinovirus" ve  "enterovirus" adı verilen ve insanlarda hastalıklara yol açan virüslerin  yüzeyinde keşfettiği bir oyuğun virüsün yayılmasını engellemede kilit rol  oynayabileceğini belirledi.
 
 
Araştırmacılar virüs üzerinde yaptıkları deneyde, söz konusu oyuğu  geliştirdikleri bir bileşke ile sabitleyerek sıcak hücreyle temasında şekil  değiştirmesini önlemeyi başardı.
 
Söz konusu şekil değiştirmenin virüsün kopyalanarak yayılmasını  sağladığına dikkati çeken araştırmacılar, keşfin yeni anti-virüs ilaçları  geliştirmede yol gösterici olabileceğini vurguladı.
 
Rhinovirusler ve enterovirusler, her yıl basit griplerden ileri  düzeyde astıma kadar milyonlarca üst solunum hastalığıyla birlikte menenjit,  beyin iltihabı ve çocuk felci gibi salgın hastalıklara yol açan enfeksiyonlara  sebep oluyor.
 

ETİKETLER