• »
  • Gündem Haberleri »
  • TCDD sözleşmeli personel alacak! TCDD sözleşmeli personel alımı başvuruları nasıl yapılır? TCDD sözleşmeli personel alımı ne zaman, şartları neler?

TCDD sözleşmeli personel alacak! TCDD sözleşmeli personel alımı başvuruları nasıl yapılır? TCDD sözleşmeli personel alımı ne zaman, şartları neler?

22 Mayıs 2020 Cuma - 10:02 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 10:02

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünde istihdam edilecek sözleşmeli makinistlerin şartları, yapılacak sınavların şekli ile sınav komisyonuna ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Peki, TCDD sözleşmeli personel alımı başvuruları nasıl yapılır? TCDD sözleşmeli personel alımı ne zaman, şartları neler? İşte TCDD sözleşmeli personel alıyor! TCDD sözleşmeli personel alımı başvuruları nasıl yapılır? TCDD sözleşmeli personel alımı başvuruları ile ilgili detaylar...


"TCDD Taşımacılık Anonim Şirketi Genel Müdürlüğünde İstihdam Edilecek  Sözleşmeli Makinist Sınav ve Atama Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak  yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, sözleşmeli makinist pozisyonuna açıktan ilk defa  atanacaklarda aranacak şartlar, yapılacak giriş sınavlarının şekli,  uygulanmasıyla sınav komisyonuna ilişkin usul ve esaslar belli oldu. TCDD sözleşmeli personel alımı başvuruları nasıl yapılır? TCDD sözleşmeli personel alımı ne zaman, şartları neler? İşte TCDD makinist alımı başvuru şartları...
 
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)  Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünde istihdam edilecek sözleşmeli makinistlerin şartları, yapılacak sınavların şekli ile sınav komisyonuna ilişkin usul ve  esaslar belirlendi. "TCDD Taşımacılık Anonim Şirketi Genel Müdürlüğünde İstihdam Edilecek  Sözleşmeli Makinist Sınav ve Atama Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak  yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, sözleşmeli makinist pozisyonuna açıktan ilk defa  atanacaklarda aranacak şartlar, yapılacak giriş sınavlarının şekli,  uygulanmasıyla sınav komisyonuna ilişkin usul ve esaslar belli oldu. Düzenlemede, sınav komisyonunun oluşumu, görevleri, giriş sınavının  ayrıntıları, duyuruları, başvuru şartları, başvuru işlemleri, yazılı sınavın  konusu gibi ayrıntılar yer aldı.
 
Buna göre, sınav komisyonu 5 asıl üyeden oluşacak. Komisyon, giriş  sınavı ilanında yer alacak hususların tespit edilmesi, sınavın yapılması,  itirazların incelenerek sonuçlandırılması ve sınavla ilgili diğer işlemlerin  yürütülmesinde görevli ve yetkili olacak. 
 
Giriş sınavı, boş pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre Genel Müdürlükçe  uygun görülen zamanlarda sınav komisyonunca yapılacak. Sınav yazılı ve  sözlü-uygulamalı olarak yapılacak. 
 
Giriş sınavına katılma şartları, sınavın şekli, sınav tarihi ve yeri,  asgari KPSS puanı, başvuru yeri ve tarihi, başvuru şekli, başvuruda istenecek  belgeler, internet üzerinden başvuru adresi, sınav konuları, atama yapılması  planlanan pozisyon sayısı ve gerekli görülen diğer hususlar yazılı sınav  tarihinden en az 30 gün önce Resmi Gazete'de ve Genel Müdürlük internet sitesi  ile kurumun internet sitesinde duyurulacak.
 
Giriş sınavına katılmak isteyenlerin, tren makinist ehliyetine sahip  olması, mesleki ve teknik eğitim veren orta öğretim kurumlarının, raylı sistemler  teknolojisi alanının raylı sistemler elektrik-elektronik, raylı sistemler makine,  raylı sistemler mekatronik dallarından, 2 yıllık meslek yüksek okullarının, raylı  sistemler elektrik ve elektronik teknolojisi, raylı sistemler makine teknolojisi,  raylı sistemler yol teknolojisi, raylı sistemler makinistlik, raylı sistemler  işletmeciliği, makine, motor, elektrik, elektrik-elektronik bölümlerinden ve  üniversitelerin 4 yıllık mühendislik, raylı sistemler veya teknik öğretmen lisans  programından mezun olması gerekecek.
 
Adaylarda geçerlilik süresi devam eden KPSS’den 70 puandan az olmamak  üzere, giriş sınavı duyurusunda belirlenen asgari puanı almış olması şartı  aranacak.