TBMM'de 15 Temmuz özel oturumu

AA |  15 Temmuz 2019 Pazartesi - 14:02 | Son Güncelleme : 15 07 2019 - 16:31

TBMM'de 15 Temmuz özel oturumu başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da özel oturum için Meclis'e geldi.Özel oturumun açılışında konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop "Milletimiz sırtını dış güçlere yaslayanlar tasfiye edecektir. FETÖ her kılığa girebilen cinayet şebekesidir"dedi.


TBMM'de 15 Temmuz özel oturumu başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yapılacak özel oturumu izlemek üzere TBMM'ye geldi.Erdoğan, Mecliste, TBMM Başkanvekili Celal Adan tarafından törenle karşılandı.
Tören kıtasını selamlayan Erdoğan, Şeref Kapısı'ndan Meclise geçti. Erdoğan'ı burada da AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, AK Parti Grup başkanvekilleri ve AK Parti milletvekilleri karşıladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra özel oturumu izlemek üzere Genel Kurul'daki locasına geçti. 
 
 
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla özel  gündemle toplanan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye'ye yönelik en  kirli tertiplerden birisi olarak tarihe geçen 15 Temmuz hain darbe girişiminin  milletin kararlılığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayetli  liderliğiyle mağlup edildiğini kaydetti.
Bu hain ve kanlı tertibin mağlup edilmesi için canlarını feda eden  şehitlere rahmet ve yaralanan gazilere sıhhat ve hayırlı bir ömür dileyen Şentop,  milletin o geceki fedakarlığı ve vatanperverliği asla unutmayacağını vurguladı.
 
15 Temmuz'u, "Türkiye'ye ve millete yönelik en büyük suikastleri  ihtiva eden menhus darbe geleneğinin son ve en kanlı halkası" olarak  değerlendiren Şentop,"Planlayıcılarını, uygulayıcılarını ve gayesini çok iyi  bildiğimiz 15 Temmuz darbe girişimi, ait olduğu geleneğin diğer örnekleri gibi  doğrudan doğruya milletimizi ve istiklali tam idealimizi hedef almıştır."  değerlendirmesinde bulundu.
      15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yılında, Gazi Meclis'te toplanmanın  çok büyük bir önem taşıdığına işaret eden Şentop, "Zira, hepimizin şuurla  farkında olması gereken husus, darbelerin ve darbe girişimlerinin sadece iktidarı  değil, topyekun milleti, ülkemizi ve demokrasimizi hedef aldığıdır. Bu yüzden,  darbecilere ve darbeciliğe yönelik mücadelede en ufak tavizin büyük bedellere yol  açacağını zihinlerimizden çıkarmamalıyız. Darbeci anlayışın bu ülkede yaptıkları  ve hususen 15 Temmuz gecesi yaşananlar göz önüne alındığında, darbecilere ve  darbelere ilişkin tavrın ne olması gerektiği kendiliğinden ortaya çıkmaktadır."  diye konuştu.
 
15 Temmuz gecesinin, millete kasteden güruhun ve siyasi macerasının  ibretle üzerinde durulması gereken birçok yönünün olduğunu belirten Şentop, "FETÖ  diye adlandırdığımız bu güruhun ve sonraki akıbetinin verdiği en önemli  derslerden birisi, yabancı güçlere ve onların desteğine dayanarak Türkiye'de  iktidar arayışında olmanın neticesiz kalmaya mahkum olduğudur. Geçmişte de bu  yola sapanlar, bu yöntemle hükmünü yürütmek ve başarılar elde etmek isteyenler  olmuştur. Muhtemeldir ki bundan sonra da böyleleri olacaktır. Ne var ki bu yol,  çıkmaz sokaktır ve milletimiz, sırtını Türkiye dışındaki odaklara, güçlere ve  yapılara dayayanları er geç tasfiye ve mağlup eder." ifadesini kullandı.
 
  "FETÖ her ülke için bir tehdit"
 
Türkiye'nin, 15 Temmuz gecesi gerçek yüzünü ve iş birlikçi karakterini  şüpheye yer bırakmayacak şekilde göstermiş olan FETÖ’ye karşı başarılı bir  mücadele yürüttüğünü kaydeden Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yeni nesil bir terör örgütü olan ve her kılığa girebildiğini, her  olayı tahrif edebildiğini birçok defa göstermiş olan bu örgütün hangi  uluslararası amaçlara hizmet ettiği açıktır. Bu terör örgütünü sadece Türkiye  için tehdit saymak kafi değildir. Terörün küreselleştiği bir zamanda, FETÖ'nün  her ülke için, özellikle de Türkiye ile yakın bağları olanlara yönelik bir tehdit  olduğunu asla unutmamak gerekir. Türkiye'nin yaşadığı ve 15 Temmuz gecesi zirveye  çıkan tecrübeyi bu örgütün kendine hayat alanı bulmaya çalıştığı her dost ülkeyle  paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz."
 
TBMM Başkanı Şentop, 15 Temmuz gecesi iradesine sahip çıkan  vatandaşlar ve görevi başındaki emniyet güçlerine ateş açabilecek kadar cani  olduğunu gösteren bu terör örgütüne karşı, darbe gecesi oluşan mutabakatın devam  ettirilmesi gerektiğini vurguladı. Terör örgütü FETÖ'nün, her kılığa girebilen, her kisveyle görünebilen  bir istihbarat ve cinayet çetesi olduğunu, bu örgütün girmeyi en çok sevdiği  kılığın, masum, mazlum ve sade vatandaş görüntüsü olduğuna işaret eden Şentop,  terör örgütüne karşı, örgütün her kisveye girebilen yapısını unutmadan hukuk  içinde kalarak, mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Mustafa Şentop, Milli Mücadele'nin 100'üncü yıldönümünün idrak  edildiği bu yılda 15 Temmuz darbe girişiminin anılmasının derin anlamları olan  bir tevafuk olduğuna dikkati çekerek, "Şunu peşinen belirtmeliyiz ki 100 yıl önce  vatanımızı işgal, milletimizi esir etmek isteyen düşman, 15 Temmuz darbe  girişiminin atasıdır ve her ikisinin de gayesi aynıdır. Bu sebeple, 15 Temmuz  darbesini, muhteris ve sapkın bir çetenin iktidar arayışı değil, malum güçlerin  Türkiye'yi zapt etme teşebbüsü, bunu da iş birlikçiler eliyle yapma çabası saymak  gerekir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Üç hafta önce Amasya Tamimi'nin 100'üncü yıldönümünü andıklarını  anımsatan Şentop, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Amasya Hükümet Konağı'nın  balkonundan halka yaptığı  "Amasyalılar, düşmanların Samsun'dan yapacağı herhangi  bir huruç hareketine karşı ayaklarımıza çarıklarımızı çekecek, dağlara çekilecek,  vatanı en son kayasına kadar müdafaa edeceğiz. Allah milletimize mağlubiyeti  gösterirse bütün evlerimize, mallarımıza ateş verecek ve vatanı bir harabezara  çevirerek boş bir çöl halinde düşmana bırakacağız. Amasyalılar, buna hep beraber  yemin edelim. Zaferi kazanacağız, vatan kurtulacaktır." şeklindeki konuşmasını  hatırlattı.
 
Amasyalıların, Gazi Mustafa Kemal'in bu sözlerine "Bütün Amasyalılar,  emirlerinizi bekliyor Paşam" şeklinde cevap verdiğini dile getiren Şentop, şöyle  konuştu:  "İşte bugün andığımız ruh, imrendiğimiz cesaret, örnek aldığımız  kararlılık ve gençliğimizin kuşanması gereken şuur, kahraman Amasya halkının  verdiği bu cevapla aynı imandan beslenen 15 Temmuz direnişinde aranmalı ve  bulunmalıdır. Amasya Tamimi'nden başlayarak bugüne kadar gelen yalnızca işgale  direniş ruhu değildir. Aynı zamanda bu direnişin ancak milletle ve onun iradesine  dayanarak yapılabileceği fikri, Milli Mücadele'den bugüne miras kalan ve  milletimizde karşılığı olan bir hususiyettir. Nitekim, Amasya Tamimi'nde,  'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' kararı, 15  Temmuz darbe girişimine karşı sokağa çıkıp meydanları hainlerden temizleyen aziz  milletimizin o geceki direnişiyle bir kez daha tahakkuk etmiştir. Bu sebeple  İzmir'e doğru suyun çatlağa akışı gibi koşturan 100 yıl önceki süvarimizle 15  Temmuz gecesi selaların gölgesinde tankı durdurmaya çalışan şehit, aynı millet  ruhunun farklı zamanlarda ortaya çıkmış mücessem halidir."
 
  "Dostlarımız müsterih, düşmanlarımız haberdar olsunlar ki işgal veya  ilhak niyetine bu milletin vereceği karşılık, ne zaman olursa olsun, 100 yıl  öncesinden ve 15 Temmuz gecesinden farklı olmayacaktır." diyen Şentop,  konuşmasına şöyle devam etti. "100 yıl önce, memleketin bir kısmı işgal altındayken milletimizi  harekete, ordularımızı taarruza geçiren, "İlk hedefiniz Akdeniz'dir! İleri!"  emri, hala diridir, etkilidir ve lüzumu halinde yerine getirilmesi mecburi bir  vazifedir. 100 yıl önce manda ve himaye peşinde koşanlara rağmen 'Tam  bağımsızlık' iradesinde olanlar nasıl kazandıysa, bugün de aynısı olacaktır.  Türkiye büyük bir devlettir. Kendisine dostane uzatılan her eli sıkmaya, adalete  dayalı her teklifi müzakere etmeye ve milletinin şerefini hesaba katan her  teklifi kabule hazırdır. Aksine tavırların ve dayatmaların bu Yüce Kapıda alıcısı  yoktur, olmayacaktır."
 
"Milletvekilleri parti ayrımını bir tarafı bırakarak mücadele etti"
 
 Mustafa Şentop, 15 Temmuz gecesi bombaların hedefi haline gelen  Meclisten ayrılmayan, parti ayrımını bir tarafa bırakıp hain darbeye karşı duran  milletvekillerine, darbeye karşı net bir duruş ortaya koyan siyasetçilere ve  siyasi parti yöneticilerine şükranlarını sundu.
 
Şentop, darbeci çeteye karşı cesaretle ve dirayetle hareket eden,  darbecilerin gasbettiği ve milleti bombalayan uçak ve helikopterler için 'vur'  emri veren dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'ı saygıyla selamladığını belirtti.  Mustafa Şentop, dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman başta olmak olmak üzere, hem  Mecliste hem de illerinde darbe girişimine karşı duran milletvekili  arkadaşlarının, gazi Meclisin şanına ve mirasına layık bir tavır gösterdiklerini  söyledi.15 Temmuz darbe girişimine karşı basiretli ve cesur liderliğiyle  milleti ve ülkeyi karanlıktan çıkaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da  şükranlarını sunan Şentop, "O gece, Türkiye'yi, iradesini ve istikbalini korumak  için mücadele ederken yaralanan gazilerimizi minnetle ve hayırlı ömür  temennimizle selamlıyoruz. Hain darbe girişimine karşı bedenlerini siper,  canlarını feda eden ve şehadete yükselen bütün vatan evlatlarını gıptayla,  şükranla ve rahmetle anıyoruz." dedi.Şentop, sözlerini "Vatan bölünmez, Millet yenilmez, Türkiye alt  edilemez." diyerek bitirdi.
 
 
 
 
 

ETİKETLER