TBMM Başkanı Şentop'tan Davutoğlu'na 'dokunulmazlık' yanıtı

AA |  23 Ocak 2020 Perşembe - 12:19 | Son Güncelleme : 23 01 2020 - 12:34

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun "2018 yılında Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili" açıklamalarına ilişkin, "Dokunulmazlığın kaldırılması, sadece hakkında soruşturma ve kovuşturma yürütülen, dolayısıyla bir dosyası Meclise intikal eden milletvekilleri bakımından söz konusuydu. 550 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılmadı. Dokunulmazlık dosyası olan, soruşturma, kovuşturması olan AK Partili 29 milletvekili arasında ona ait bir dosya yoktu." değerlendirmesinde bulundu.


Şentop, Meclis'e gelişinde gazetecilerin "Gelecek Partisi Genel  Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun dokunulmazlık dosyalarının kaldırılmasına ilişkin  bazı eleştirileri oldu. Bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu  üzerine, siyasi polemiklere girmediğini söyledi.
 
Sadece bilgilendirme yapmak istediğini belirten Şentop, o dönem hem  Anayasa Komisyonu başkanı hem de dokunulmazlık dosyalarının geldiği Anayasa ve  Adalet komisyonları üyelerinden müteşekkil karma komisyon başkanı olduğuna işaret  etti.
 
 Mustafa Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"O dönemdeki tartışmalar hatırlanırsa, terör olayları ile ilgili  dosyalar bakımından çok ciddi bir kamuoyu baskısı vardı dokunulmazlıkların  kalkması yönünde. Bu tartışılıyordu ve o sırada bazı siyasi partilerin genel  başkanları, milletvekilleri de... Sadece belli milletvekillerinin, belli siyasi  parti milletvekillerinin veya belli dosyaların değil de dokunulmazlık dosyası  olan bütün milletvekillerinin dokunulmazlığı kalksın diye bir meydan okumuşlardı.
 
Bu meydan okumaya ilk cevabı Cumhurbaşkanımız vermişti. Demişti ki,  'Bizim için sorun yok. Biz bütün milletvekillerinin AK Parti'liler dahil  dokunulmazlıklarını kaldırabiliriz.' Sonra süreç bunun üzerinden yürüdü. Tabii  sadece komisyonda olan dosyalar değil Adalet Bakanlığında olan, Başbakanlıkta  olan, Milletvekili Hizmetleri Başkanlığında olan, yani sürecin içinde olan  dosyaların tamamıyla ilgili bir prosedür geliştirdik. Formül benim formülümdü.  Bunların toplu olarak kaldırılmasına yönelik Anayasa'ya bir ek madde eklenmesine  dair değişiklik teklifiydi. Sürecin tamamı hakkında da detaylı bilgi sahibiyim.
 
Sanıyorum 809 dosya vardı. Toplamda 154 dosyası olan milletvekili  vardı. Bunlardan 29'u AK Parti milletvekiliydi. Bahsettiğiniz kişinin bir  dokunulmazlık dosyası yok idi. Yani dokunulmazlığın kaldırılması, sadece hakkında  soruşturma ve kovuşturma yürütülen, dolayısıyla bir dosyası Meclise intikal eden  milletvekilleri bakımından söz konusu. 550 milletvekilinin dokunulmazlığı  kaldırılmadı. Dokunulmazlık dosyası olan, soruşturma kovuşturması olan AK  Parti'li 29 milletvekili arasında ona ait bir dosya yoktu."
 
  
 

ETİKETLER

TBMM şentop davutoğlu