Tayland'da kurtarma operasyonu yeniden başladı!

09 Temmuz 2018 Pazartesi - 10:47 | Son Güncelleme : 09 07 2018 - 11:40

Dün kurtarılan 4 çocuğun ardından, bugün de mağarada kalan 8 çocuk ve antrenörleri için Tayland'da kurtarma operasyonu yeniden başladı.


Tayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde mağarada  mahsur kalan 8 çocuk ve antrenörlerini kurtarma operasyonu sürüyor. 
 
Kyodo'nun haberine göre, Tayland İçişleri Bakanı Anupong Paoçinda, dün  mağaradan 4 çocuğu çıkaran dalgıçların bugün de kalan 8 çocukla antrenörlerini  kurtarmaya çalışacağını söyledi.
 
Paoçinda, yerel saatle 11.00'de başlatılan operasyonda dalgıçların,  yolu ve mağara içindeki koşulları iyi bildiklerinden dünkü hatalara düşmeyeceğini  belirtti.
 
Bakan Paoçinda ayrıca, kurtarılan 4 çocuğun hastanede kontrollerden  geçirildiğini ve durumlarının iyi olduğunu kaydetti.
 
 
Yetkililer, ailelerin, kurtarılan çocuklarıyla fiziksel temasına henüz  izin verilmediğini de bildirdi.
 
Operasyonun başındaki bir yetkili, hava durumunu, kalan grubun  fiziksel hazırlığını ve mağara içindeki su seviyesini, çalışmanın seyrini  etkileyecek faktörler olarak sıraladı.
 
Tayland'da cunta yönetiminin lideri Başbakan Prayut Çan-oça'nın da  bugün bölgeyi ziyaret etmesi planlanıyor.
 
 
Bölgeye öğleden sonra yağış düşmesi ve yağışların perşembe gününe  kadar devam etmesi bekleniyor.
 
Tayland'da Tümgeneral Çalongçai Çaiyakam, 13 kişinin çıkarılmasının  kısmen suyla dolan mağaradaki koşullara bağlı olarak 2 ila 4 gün süreceğini  açıklamıştı.
 
Yaşları 11 ila 16 olan 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23  Haziran'da Tham Luang Nang Non mağarasına yaptıkları gezide mağaranın girişinin  sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı. Kayıp grup, mağarada 9 gün  süren arama çalışmalarının ardından bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur  sularıyla dolması nedeniyle bulunduktan hemen sonra dışarı çıkarılamamıştı.