Tayland'da internet ve sosyal medya kısıtlamaları Meclis'ten geçti

AA |  04 Temmuz 2017 Salı - 22:01 | Son Güncelleme : 04 07 2017 - 22:01

Cunta yönetiminin atadığı Ulusal Reform Yönlendirme Meclisi, internet ve sosyal medya kullanımını denetim altına alan önerileri bire karşı 144 oyla kabul etti


Tayland'da askeri cunta yönetimine danışmanlık yapan  Reform Konseyi'nin ülkede internet ve sosyal medya kullanımını sıkı denetim  altına alınmasını öngören öneri paketini büyük oy çoğunluğuyla kabul ettiği  bildirildi. 
 
Hükümete ait Ulusal Haber Bürosunun verdiği bilgiye göre, askeri cunta  yönetimi tarafından atanan Ulusal Reform Yönlendirme Meclisi, internet içeriğinin  üretiminin ve kullanımının denetim altına alınmasına yönelik 84 sayfalık  önerileri aleyhte bir oya karşı 144 lehte oyla kabul etti.
 
Özellikle sosyal medya kullanımını hedef alan geniş kapsamlı öneriler  internet kullanıcıları üzerinde sıkı denetim uygulanmasını öngörüyor.
 
Öneriler kapsamında Taylandlı telefon abonelerinin cep telefonlarını  13 haneli yurttaş kimlik numaraları dışında, kendi parmak izleri ve yüz tanıma  verileri ile kaydettirmelerinin zorunlu tutulması tavsiye edildi.
 
İnternet içeriklerinin denetimi için merkezi bir sosyal medya izleme  organı kurulması ve elektronik takip altyapısının geliştirilmesi de öneriler  arasında yer aldı.
 
Tayland'da 2014'te askeri darbeyle iktidara el koyan cunta hükümeti  siyasi muhalefeti susturmak amacıyla Bilgisayar Suçları Yasası kapsamında sert  tedbirlere başvuruyordu.
 
Özellikle ülkede monarşinin eleştirilmesini  "krala ihanet" suçu  kapsamında hapisle cezalandıran düzenlemeler, yönetime karşı her türlü eleştiriyi  yasaklamak için bahane ediliyordu.
 
Yeni öneriler, cuntanın, ülkede demokratik seçimlerin yapılmasının  ardından dahi fiili etkisini sürdürme niyetinin bir göstergesi olarak  değerlendiriliyor. Uzmanlar önerilerin uygulamaya geçirilmesi halinde Tayland'ın  Çin ve İran gibi internetin resmi otoritelerin yoğun denetimi altında olduğu  ülkeler sınıfına gireceği yorumunu yapıyor.
 
Yazılı medyaya ve internet yayıncılarına ruhsat zorunluluğu
 
Ulusal Reform Yönlendirme Meclisi bu yılın başlarında yazılı basında  ve internet yayın organlarında çalışan gazetecilere hükümetten ruhsat almayı  zorunlu kılan bir yasa tasarısı önermişti. Bunun için hükümet tarafından bir  basın konseyi atanmasını salık veren tasarı, ruhsatsız çalışan gazetecilere hapis  cezası verilmesini öngörüyordu.
 
Tayland medya kuruluşları tasarının reddedilmesini istemiş, hükümete  sınırları belirsiz ruhsat verme yetkisi tanınmasının ifade özgürlüğünü  sınırlayacağını savunmuştu.
 
"Büyük Diktatör"e erişim engeli
 
Ülkede internette sansür tartışmaları geçen ay Charlie Chaplin'in 1940  tarihli "Büyük Diktatör" filminde Chaplin'in oynadığı karakterin insanları  demokrasi adına diktatörlüklere karşı ayaklanmaya çağıran ünlü konuşmasının yer  aldığı bir video klibe YouTube üzerinden erişim yasağı getirilmesinin ardından  yeniden gündeme gelmişti.
 
Klip, ülkenin 85 yıl önce mutlak monarşiden meşruti monarşiye  geçişinin yıl dönümünü kutlamayı amaçlayan bir grup yurttaş tarafından  paylaşılmıştı.